bilgisayarın tarihi gelişimi kısaca

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Elfida tarafından 9 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. bilgisayarın tarihi hakkında bilgi

  ilk Nesil Bilgisayarlar (1945-1956)
  2.Dünya Savaşı’nın başlamasıyla bilgisayar araştırmaları artmış.1941 de Alman mühendis Konrad uçak ve roket için Z3 bilgisayarlarını geliştirmiştir.
  Daha sonra ingilizler ve Amerikalılar bilgisayarı geliştirmeye başladı.
  Bu geliştirilen bilgisayarların dezavantajları vakum tüplerinin olmasıydı.


  İkinci Nesil Bilgisayarlar (1956-1963)
  1948’de transistörlerin keşfi ile bilgisayarlar daha da gelişmiştir.Daha hızlı,güvenilir,daha az enerji üreten bilgisayarlar yapılmış.
  1960’lı yılların başlarında üniversitelerde,işyerlerinde kullanılmaya başlanmış.  Üçüncü Nesil Bilgisayarlar (1964-1971)
  Transistörler vakum tüplerine göre avantajlı olsalarda büyük miktarda ısı yaydıkları için bilgisayar parçalarına zarar veriyorlardı.Jack Kilby Tümleşik devreyi geliştirdi ve bu soruna çözüm buldu.Hembilgisayarlar küçüldü hemde işletim sistemi adı altında programlar çalıştırıldı.


  Dördüncü Nesil Bilgisayarlar (1971- Hala gelişiyorlar)
  Tümleşik devrelerden sonra, boyutlar azalmaya devam etti.Bunun yanında güçleri verimlilikleri güvenilirlikleri artmaya devam etti. 1971 yılında Intel 4004 yongasını ürettiğinde çok küçük bir yonga üzerinde bilgisayarın tüm bileşenleri (merkezi işlem birimi (Central Processing Unit (CPU)), hafıza, girdi ve çıktı yönetimi) toplanmıştı.
  1981 de evde, işyerinde ve okullarda kullanım için kişisel bilgisayarı (Personal Computer (PC)) ortaya çıkarttı. 1981 de 2 milyon olan PC sayısı 1982 de 5.5 milyona ulaştı.
  1984 yılına gelindiğinde ilk kez IBM PC ve Apple Machintosh yarışı başladı. Machintoshlar user-friendly dizayn ile ortaya çıktı. Machintosh’un sunduğu işletim sistemi; kullanıcılara, yazılı komutlar yerine bilgisayar ekranında simüle edilen bir simge ile diğer simgeleri (icon) taşıma kolaylığı sağladı.