Bilgisayarın Eğitimdeki Yeri Ve Önemi

'Güncel Bilgiler' forumunda Masal tarafından 29 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bilgisayarın Eğitimdeki Yeri ve Önemi Nedir


  Bilgisayarın Eğitimdeki Yeri


  Bilgisayar destekli öğretim, öğrencilerin programlı öğrenme materyalleri ile bilgisayar kullanarak etkileşimde bulunduğu, diğer bir deyişle bilgisayar programları aracılığı ile öğrenmeyi gerçekleştirdiği, öğrenmelerini izleyip kendi kendini değerlendirebildiği bir öğretim biçimidir.

  Bilgisayar destekli öğretim sırasında, öğrenci bilgisayar etkileşimi, diğer programlı öğretim materyallerine göre daha eğlenceli ve öğrenciye daha somut yaşantılar kazandıracak nitelikte olabilir. Öğrenci için, tek başına bilgisayar kullanmak bile ilgi çekici olabilir. Ayrıca kişisel bilgisayarı öğrenciye bilgisayar, yazılı olarak yada sözel olarak “Günaydın Ayşe! Dün çok iyi çalıştın. Bakalım bu gün neler yapacaksın? Hazır mısın? gibi onu çalışmaya isteklendirici etkileşimi sağlayabilir.

  Bilgisayar öğrencinin düzeyine, tepkilerine göre karmaşık çok dallı programlar sunabilir. Öğrencinin doğru cevabını çok çeşitli şekillerde pekiştirerek onu yüreklendirebilir ve bir sonraki öğrenme birimine gönderebilir. Örneğin; “Aferin, “Çok iyi bir iş başardın, “Doğru cevap verdin, “Lütfen ilerle, “Harika, seninle gurur duyuyorum gibi yazılı yada sözlü olarak pekiştireç verebilir.

  Ayrıca öğrenci yanlış cevap verdiğinde de “Yanlış cevapladın, lütfen Bye bas ve karşına çıkan materyali dikkatle oku; sonra tekrar cevaplamaya çalış. Bol şanslar gibi yanlış cevaba bağlı olarak alternatif düzeltme etkinliklerine yönlendirebilir.