Bilgisayarın Bütün Özellikleri

'Teknoloji' forumunda EyLüL tarafından 15 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bilgisayarın Bütün Özellikleri Öğrenme  Bilgisayarın Bütün Özelliklerini Nasıl Öğrenebilirim

  Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri-verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler yapan; çok hızlı çalışan elektronik bir cihazdır.
  Bilgisayarın elektronik kısmına donanım (hardware), program kısmına ise yazılım (software) denir.

  Bilgisayarınızın tüm özelliklerini öğrenmek istiyorsunuz. Ama programsız bir şekilde nasıl yaparım diyorsanız? Dxdiag komutu tam bu noktada ihtiyacımızı giderebilir.

  Windows işletim sistemlerinin belli başlı komutları vardır ve bu komutlarla çeşitli ayarları kısa yoldan yapabiliriz. İşte bu kodlardan biriside dxdiag komutu Bu komut sayesinde sisteminizin tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz.

  Komutun kullanımı

  Başlat > Çalıştır > dxdiag > ekrana gelen dosyada tüm özellikleri görebilirsiniz.

  Bilgisayarın donanımsal ve teknik özelliklerini gösteren bir kaç program var.Everest Home Edition programı bunların arasında en çok tercih edileni.

  Everest bir sistem bilgilendirme programı.Donanımsal olarak işlemci, anakart, ekran kartı, bellek, depolama birimleri, sürücüler, ses kartı monitör, klavye, fare ve diğer aygıtlar hakkında oldukça ayrıntılı ve sisteminizi daha iyi yapılandırıp kullanabilmenizi sağlayacak olan bilgiler verebilmektedir.