Bilgisayardan Vistayı kaldırma Yöntemi

'Teknoloji' forumunda cCasT tarafından 20 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bilgisayardan Vistayı kaldırma Yöntemi
  Bilgisayardan Vista Nasıl Kaldırılır ?
  Bilgisayardan Vistayı Kaldırma


  Vistayı xp gibi format atmayla sisteminizden kaldıramazsınız.

  - Bilgisayardan Vistayı kaldırma Yöntemi

  Eğer işin teknik kısmıyla ilgilenmiyorsanız yazıyı okumaya “Windows Vista yı kaldırma: kısmından başlayabilirsiniz

  Windows Vista nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmak istiyorsunuz veya Vista yı beğenmediniz, sisteminiz yetmedi bu gibi nedenlerden dolayı Vista yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista nın bulunduğu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.

  Şimdi öncelikle Vista nın boot düzenini anlayıp ardından Vista yı temiz bir şekilde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.

  Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bileşenleri içeriyor. “Ntldr yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe var, ayrıca Windows açılırken ntldr ın okuduğu işletim sistem(ler)inin disk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.

  Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor:

  1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record u (MBR) yükler.
  2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yükler.
  3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yükler.
  4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr a verir

  Windows Vista yı kaldırma:

  Aslında burada Vista nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz. Çünkü Vista nın bulunduğu bölümü silmek veya diski formatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.

  Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windows işletim sistemleri için anlattım, eğer Linux kullanıyorsanızyazısına bakabilirsiniz.

  1. Yöntem, Komut satırı:
  Windows Vista yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.

  ;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
  ;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.


  Buradada söylendiği gibi Windows Vista nın boot seçeneklerini Vista nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows larda bootcfg nin yaptığı işi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista DVD sinde ki “bootsect.exe yi kullandım.

  a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.

  b. Windows komut satırında(Vista da olabilir) “d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d: değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista dan önceki Windows lara göre düzenleyecektir.

  Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve diğer Windows un kurulu olduğu bölümdeki (C: “Boot.BAK ve Bootsect.BAK dosyalarını silin, bu dosyalar önceki bootloader ın yedeğidir.

  2. Yöntem, EasyBCD:

  EasyBCD programında Manage Bootloader > Uninstall the Vista Bootloader seçeneğini seçip “Write MBR a tıklayın. Şimdi Vista bölümüne format atabilirsiniz. EasyBCD bu işi yapan en iyi program.

  3. Yöntem, VistaBootPRO:
  VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader ı seçip Apply deyin. Bu kadar.

  Yanlışlıkla kaldırılan boot menüsünü geri getirme:

  Eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vista kurduktan sonra XP yi kurduysanız ve Vista nın boot menüsünü kaybettiyseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.

  Vista nın boot menüsünü geri getirmenin diğer bir yolu, bilgisayar ı Vista medyasıyla açıp Repair your computer > System Recovery Options a gelin buradan komut satırına geçip “bootrec /rebuildbcd komutunu kullanın.

  3. yol olarak EasyBCD programında Vista dışındaki bir Windows a kurun, program ı açmak istediğinizde karşınıza 2 tane uyarı çıkacak “Yes deyip Vista bootloader ı yeniden kurmasını sağlayın.

  Son olarak eğer Linux, XP ve Vistayı bir arada kullanmak istiyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakmanızı öneririm.[Forumdas.NeT]

  Vista nın kullanımı arttıkça bu boot problemleriyle çok karşılaşılacağını düşünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadaş a yardımcı olacağı kanaatindeyim.Ayrıca not olarak her iki programında sisteminizde çalışabilmesi için sisteminizde dotnetfx 2 yazılımının yüklenmesi gerekmekmektedir.İlgili yazılımı microsoft wep istesinden indirebilirsiniz.