Bilgisayar Sembolleri

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 10 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bilgisayarlarda ve pek çok elektronik aletlerde kullanılan kimi sembollerin ne ifade ettiğiniz biliyor musunuz ? Bilmiyorsanız aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz...

  Aç Kapa Sembolü

  Bu sembol artık tamamiyle evrensel bir hale geldi diyebiliriz. Sembolü görüp de, ilgili butonun bir şeyleri kapatıp açmayacağını anlamayan teknoloji meraklısı bulamazsınız. Zira 1940'larda, İkinci Dünya Savaşı Dönemi'ndeki mühendisler, ikili sistemde (binary system) elektronik cihazların güç düğmeleri üzerine bu sembolü koydukları andan itibaren, her türlü elektronik cihazı açıp kapayabilme eylemini bu sembol ile bütünleştirdiler.
  Sembol üzerinde yer alan I; ikili sayma sistemindeki 1'i, yukarı bakan C şeklindeki sembol de, 0'ı temsil ediyor. 1 durumu cihazın açık hale geldiğini, 0 durumu ise cihazın kapalı hale geldiğini belirtiyordu.

  Elektronik Posta

  Öncelikle bu sembolün bir ismi var mı yok mu bundan bahsedelim. Mevzubahis sembolün birçok ismi mevcut. Bunlardan biri, Fransa ve İtalya'da yaygın olan Snail. Çin'de buna "Minik Fare" diyorlar. Almanya'da ise "Maymun'un Kuyruğu" tercih ediliyor. 1971 yılında Beranek & Newman yazılımcılarından Raymond Tomlinson, bilgisayarın ağ adresini kullanıcı ile terminalden ayırmak istedi.
  Bunun için de uzun bir kelime yerine, bir sembole ihtiyacı olduğunu düşündü ve bu sembolü buldu. Sıkı durun! Tomlinson'a ilham veren olgu ise, 1885'lere dayanıyor. Bu yıllarda @ sembolü, "Oranında" anlamına gelen, "At the Rate of" anlamında kullanılıyordu. Kimi tarihçiler ise bu sembole 6. yüzyıl kaynaklarında da rastlandığını söylüyor. Onlara göre @ işareti, Anna Domini'yi (AD), Türkçesiyle "Milattan Sonra" anlamını sembolize ediyor.

  USB

  Geldik neredeyse evrenselleşen ve en modern sembollerden birine: USB sembolüne. USB'nin kelime açılımı halihazırda "Evrensel Seri Yolu" anlamına gelen "Universal Serial Bus"'tır. Yani bu sembolün evrenselleşeceği, daha yolun başındayken belliymiş diyebiliriz. Sembolün evrenselleşmesini sağlayan kriter ise, hiç şüphesiz ki hemen her elektronik cihazın üzerinde bilgisayar sistemleriyle etkileşime geçebilmesini sağlayan bir adet USB girişi/çıkışı bulunmasıdır.

  USB 1.0'ın özellikleri belirlendiğinde, geriye sadece bu dönemin harika sayılan teknolojisine bir adet sembol bulmak kalmıştı. Yetkililer antik dönemden faydalanmaları gerektiğini düşünmüşler ve Grekçe ismi Poseidon, Latince'de ise Neptune olan Denizlerin Tanrısı'na gözlerini dikmişler. Poseidon'un üç başlı asasını oldukça beğenen bir yetkili, kuruma Dreizack'ı (Poseidon'un asasının ismi) önermiş ve Dreizack
  USB sembolünün temelini oluşturmuş. Yetkililer sonradan üç ucun ucuna sırasıyla yuvarlak, üçgen ve kare yerleştirmiş. Bunu yapmalarındaki amaç ise, evrenselleştirmek istedikleri teknolojiyi, yine evrenselleşmiş üç temel geormetrik cisim ile özdeşleştirmek istemelerinden başka bir şey değil.

  Bluetooth

  Bağlantı teknolojileri arasında halen daha hatrı sayılır bir öneme sahip olan Bluetooth teknolojisi, teknolojinin geliştiricilerinin hayalgüçleri sayesinde hayli ilgi çekici bir logoya sahip. Logonun sembolize ettiği olgu ise tarihin ta kendisi. Nordik (Kuzey Avrupa) Rünikleri'nden, yani yüzyıllar öncesinin Kuzey Avrupası'nın sembollerinden H ve B harflerini sembolize eden iki Rünik'I birleştirince, Bluetooth'un sembolü ortaya çıkıyor.
  Bu Rune'lar, Danimarka'nın efsanevi kralı Kral I. Harald tarafından kullanılmıştı. Sembolün önemi burada bitmiyor. Bluetooth teknolojisi şu an bilgisayarları, mobil telefonları ve otomotiv sektörünü birbirine bağlıyor. Tıpkı bu Nordik Rünikleri'nin zamanında birçok Krallığı (Norveç, İsveç, Danimarka) birbirine bağladığı gibi.
  Bu açıdan düşünüldüğünde Bluetooth logosunda yer alan sembol, teknoloji tarihinde yer alan semboller arasında en ilgi çekici ve manidar olanı diyebiliriz. Sembolün kendisi, sembollerin atalarından Nordik Rünikleri'ne saygıda bulunuyor zaten. Hangi yetkilinin aklından çıkmışsa, hayal gücünden dolayı bu kişiyi tebrik etmekte fayda var.

  Firewire

  1995 yılında bir grup Apple yazılımcısı, FireWire olarak adlandıracakları bir teknoloji üzerinde çalışıyordu. Grup, SCSI'nin bir alternatifi olarak geliştirmek istedikleri bu teknolojide ses, görüntü ve veriyi aynı paket üzerinden yollamayı istiyordu. Grubun çalışmaları olumlu gitmeye başlayınca, sembol çalışmalarına da başlanılmış oldu. Grup, ses, video ve veri olmak üzere üç farklı bilgiyi taşıyacak olan bu teknolojiye amacına uygun bir logo buldu.
  Buna göre, ortada bilgilerin ulaşacağı bir terminal ve bu terminalin çevreinde üç adet paket bulunacaktı. Ses ve görüntü paketi kesikli, veri paketi ise sürekli olacaktı. Bunun sebebi ise, ses ve görüntü paketinin, veri paketinin yanında daha farklı bir teknolojiye sahip olmasıydı. Sonuç itibariyle ortaya oldukça ilgi çekici bir sembol çıkmış oldu.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014