Bilgisayar Kasası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

'Teknik Yardım' forumunda HazaN tarafından 19 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bilgisayar kasası seçerken
  Bilgisayar kasası alırken dikkat edilecekler

  Bir bilgisayar kasası, power supply,anakart, işlemci, ram ve sabit diskten oluşur ve buna ek olarak ihtiyaca ve seçime bağlı olarak optik okuyucu, floppy disk okuyucu, kart okuyucu, ekran kartı, ses kartı, tv kartı, ethernet kartı, modem gibi bileşenleri de içerebilir. Her bilgisayar donanımı kasa üzerindeki power supply den değişken oranlarda bir enerji çeker.
  Kasa içindeki saydığımız bu donanımların dışında da güç kaynağından voltaj çeken dış birimler vardır. Bunlar; webcam, flashdisk gibi USB aygıtları, klavye – mouse ve buna benzer diğer aygıtlardır.
  Bilgisayarların içerisindeki ve dışarısındaki bu aygıtların düzenli çalışabilmesi için kasa içerisindeki power suplly nin yeterince güçlü olması önemlidir. Power supply bileşeni genellikle kasa içerisinde entegre edilmiş vaziyette satılır ancak isteğe göre üzerinde power supply bulunmayan kasalar da mevcuttur. Bu kasalar genellikle ya profesyonel sistemler için tasarlanmış çok pahalı kasalardır ve daha sonra üzerinde güçlü bir power supply takılarak güçlendirilebilir ya da maliyeti çok düşük olan kasalardır.


  Kasa seçiminde önemli bazı noktalar vardır, bunlar;

  *Kasanın ergonomik oluşu
  *Kullanılan malzemenin kalitesi
  *Üzerindeki güç kaynağı
  *Bağlantı girişleri
  * Ve son olarak dış görünüşüdür

  Kasanın Ergonomik Oluşu:
  PC kasasının ergonomik olması demek kullanımı, kurulumu ve taşınması sırasında kullanıcıya engel teşkil etmeyecek şekilde tasarlanmış olması demektir. Ergonomik bir PC kasası öncelikle mümkün olduğunca hafif olmalıdır, elbette bu hafiflik malzemeden kaçılması anlamında olmamalıdır. Hafiflik dışında kasanın taşınma sırasında kolay kavranabilir olması da önemli sayılabilir bir özelliktir. Bunun dışında kasa içerisinde montaj aşamasını kolaylaştıracak etmenlerin olması da oldukça önemlidir. Örneğin vida soketlerinin her türlü anakart montajına izin verecek şekilde açılmış olması, disk ve okuyucu yuvalarının yeterli sayıda ve kullanışlı olması, ön kapakların optik okuyucunun kızağını engellemeyecek şekilde tasarlanmış olması gibi ufak ayrıntılar her montajcının özellikle aradığı niteliklerdir. Bir diğer özellik de ön panelde bulunan bağlantı birimleridir, özellikle son kullanıcının aradığı bir özellik olan ve kullanım sırasında ön panelden ses, mikrofon, usb çıkışı ve firewire çıkışı alınmasını sağlayan bağlantı birimlerin olması son kullanıcıyı oldukça memnun eder. Açma kapama düğmesinin yeri ve kullanılırlığı ile reset düğmesinin yeri çok önemlidir, özellikle reset düğmesi çabuk ele gelen bir yerde olursa kazara bu düğmeye basılması bilgisayarın resetlemesi demek olacaktır ki bu istenir bir durum değildir. Kasanın ergonomisi bu bakımlardan önemlidir ve seçim yapılırken dikkate alınması gereken özelliklerden birisidir.
  Kasa İçin Kullanılan Malzemenin Kalitesi:
  Malzeme kalitesi birçok şekilde değerlendirmeye tutulabilir. Öncelikle ağır bir malzeme mi kullanılmış, hafif ama çabuk kırılacak adi bir malzeme mi kullanılmış; anakartın kasa içine oturacağı levha ne kadar sağlam, esneyip anakartı gerdirme ihtimali var mı ve buna benzer bir çok detay göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle anakartın oturduğu levha çok önemlidir ve kesinlikle esnememesi veya anakartı gerdirecek şekilde yumuşak olmaması gereklidir. Hard disk ve optik okuyucu yuvalarının sağlamlığı da önemlidir ve bu aygıtları kastırmayacak aynı zamanda da sarsıntıda titretmeyecek bir yuva olmalıdır.

  Kasa Üzerindeki Güç Kaynağı:
  [​IMG]

  Güç kaynağı bence kasa için en önemli parçadır. Kimi kasalar güç kaynağı olmadan satılıyor ama bir çok marka kasalarına güç kaynağı ekleyerek satışa sunuyor.
  Güç kaynağı seçiminde dikkat edilecek nokta kullandığımız donanımı karşılayacak bir güce sahip olup olmadığıdır. Günümüzde kullanılan standart sistemler en az 350-400 W lık bir güç gereksinimine ihtiyaç duyarlar ama bir çok bilgisayar satıcısı bunu önemsemez ve 230-250 W lık sistemler satar. İlk başlarda sorun görünmez ama zamanla hatalar kendini göstermeye, parçalar teker teker zarar görmeye başlar. Bunu engellemek için kaliteli ve kapasiteye uygun güç kaynağı kullanmak önemlidir. Kapasite ölçümü için internette bir çok kaynak mevcuttur, her parçanın ne kadar güç çektiği öğrenilirse sistem için en az ne kadar bir güç gerektiği hesaplanabilir. Unutmayın donanımsal PC arızalarının %50 den fazlası güç kaynaklarından gelir.
  Bağlantı Girişleri:
  Kasanın ön panelinde bulunan bağlantı girişleri ve bunların yerlerinin ne kadar düzgün olduğu son kullanıcıyı ilgilendiren bir özelliktir. Kasanın arka tarafındaki ses ve USB girişlerine uzanamayan bir kullanıcı için bunları ön panelden kullanabilmek çok büyük bir avantajdır.

  Dış Görünüş:
  [​IMG]

  Aslında en az önem teşkil eden ama en çok aranılan özellik kasanın güzel görüntüsüdür. Hatta dış görüntüsünü değiştiren modifiyeci dediğimiz kasasını boyayarak, dışına parça ekleterek kasasını değişik şekillere sokan bilgisayarcılar bile vardır.
  Bu özellikler göz önünde bulundurulurken fiyat konusunu da atlamayalım. Ne kadar az para verirseniz o kadar sorun yaşarsınız; kasalar pc satıcısı ve alıcısı için çok fazla önemsenmeyen parçalar olabilir ama unutmayalım ki bir evin temeli ne kadar sağlamsa o ev o kadar sağlamdır.
   


  alemşah bunu beğendi.