Bilgisayar Ekranı Göze Zarar Verirmi?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 13 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Bilgisayar Ekranları Göze Zarar Verirmi?  Bilgisayar ekranları kişinin gözlerine zarar verirmi konuyla ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını aşağıdaki kısa yazımzıda bulabilirsiniz.

  Bilgisayarlar hayatımızın neredeyse her bölümüne girmiş durumda malesef bilgisayar olmadan hiçbir şey yapamaz duruma geldik bile.Bilgisayar telefon gibi cihazları kullanırken sağlıklı gözler için yapılması gerekenler hakkında kısa bilgiler bulabilirisniz yazımızda.

  Göz sağlığı ve Bilgisayar ekranları ile ilgili bilgiler kısaca.

  Ekrana bakma sendromu modern dünyanın yarattığı yeni bir durum olup gerçekte bir kırılma kusuruna neden olmaz yani halk arasındaki ifadeyle gözü bozmaz.

  Ancak genellikle 60-80 cm'den ve saatlerce çalışılıyor olması gizli hipermetropi ya da erken-başlangıç presbiyopi (yaşlılık hipermetropisi) bulunan kişilerde bu gizli ve belli belirsiz kırılma kusurlarının kendini hissettirmesine neden olur. Bunun dışında bilgisayar ekranlarının sürekli titreşen yapıda olmaları yani aslında saniyede 40 ila 80 kez yanıp-sönüyor olmaları görme güçlüğüne bu da dikkatle izlemekte olan kişilerde yorgunluğa neden olur.

  Dikkatli bakış sırasında göz kırpma sayımızın dakikada 5-6 defaya azalması (normalde bu sayı çok keskin görmeye ihtiyaç duymadığımız işlerde dakikada 12-16 defadır) kırpma yoluyla gözümüzün kurumasını önleyen mekanizmayı yavaşlatırken büro gibi klimalı ortamlarda göz yaşı buharlaşma hızının artması ve ortam neminin azalması da göz yüzeyinin kurumasını artırıcı diğer faktörler olmaktadır. Bu nedenle bilgisayar kullanıcılarının göz yorgunluğu ve yakınmalarını önlemek amacıyla aşağıdaki önerileri dikkate almaları yerinde olacaktır:

  Bilgisayar ekranının üst seviyesi göz seviyenizi aşmamalıdır. Böylelikle gözünüz çalışma sırasında hafifçe aşağı bakar pozisyonda olacak bu durum kapak aralığınızın bir miktar dar kalması yoluyla göz yaşınızın buharlaşabileceği göz yüzeyini azaltacaktır.

  Ekrana 60-80 cm mesafeden bakan bir kişi için ekran boyu ile ekran çözünürlüğü dengesi de önemlidir. 14 inç ekran boyutu için 640x480; 15 inç ekran boyutu için 600x800; 17 inç ekran çözünürlüğü için 1024x768 ideal seçimdir. Bu durum kıyasla büyük harf ve imge görüntüleri nedeniyle görüşü kolaylaştıracaktır.

  Dikkatli çalışma ve keskin görüş çabası göz kırpma sayısını istemsiz olarak düşürecektir. Bu nedenle 45 dakika ekran karşısında geçirildiğinde 15 dakika süreyle daha az görsel dikkat gerektiren bir işlev yapılacak şekilde ara verilmesi uygun bir davranıştır.

  bilgisayar-ekrani-göz-bozarmi-.jpg