Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 30 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bilgisayar bilmeyen kalmayacak'' sloganıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesine destek sürüyor!

  Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojilerinden tam anlamıyla yararlanması ve bilgi toplumuna dönüşmesi yolundaki en büyük engel sayısal uçurum olarak görülüyor. Sayısal uçurumun kapatılmasındaki ilk aşama; dezavantajlı grupların bilgiye erişiminin sağlamak olsa da, bilgisayar okuryazar sayısının arttırılmasının bu sürecin tamamlayıcısı olacağı düşünülüyor.

  Bu hedefle harekete geçen Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Türkiye Vodafone Vakfı ortaklığında Microsoft Türkiye'nin "Türkiye Bilişimle Kalkınıyor" vizyonunu desteklemiş ve Dijital Uçurumun Kapatılması: Türkiye'nin E-Dönüşümü için Gençliğin Etkin Kılınması Projesi'ni geliştirdi. Bilişimde Hedef 1.000.000 sloganı ile yola çıkan proje, BİLGİSAYAR BİLMEYEN KALMAYACAK adı ile de biliniyor.

  Proje yalnızca sayısal uçurumun kapatılmasına destek vermekle kalmayıp aynı zamanda bilgi iletişim teknolojileri alanında istihdam eksikliğini de dolduracak. Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL) e-eğitim modülleri bilgisayar teorisi ve pratiğini içeren 7 bölümden oluşuyor.

  Modül 1 - Bilgi Teknolojileri Kavramı
  Modül 2 - Bilgisayar Kullanımı ve Dosya Yönetimi
  Modül 3 - Sözcük İşlem Modül
  Modül 4 - Hesap Tablosu Modül
  Modül 5 - Veritabanı Modül
  Modül 6 – Sunum Modül
  Modül 7 - Bilgi ve İletişim
  Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak! web adresi üzerinden verilen eğitimlerin daha fazla kişiye ulaşması için 61 ilde 73 gönüllü bilişim elçisi projeyi yaygınlaştırıyor 443107 kişini sistemden eğitim aldığı ve 24 bin katılım belgesini verildiği eğitim platformu sayesinde Türkiye'de Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak

  kaynak