Bilek Burkulması Şişme

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 17 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ayak bileği burkulması
  Ayak bileği şişmesi nedenleri
  Ayak bileği burkulması tedavisi


  Ayaklarımız ellerimizden daha çok deformasyona uğrayan uzuvlarımızdır. Öyle ki atlama, koşma, yürüme, zıplama vs. gibi faaliyetlerin üzerine tüm vücudun ağırlığını taşıyan ayaklardır. Bu yüzden herhangi bir burkulma incinme durumunda tedavi olmazsak uzun süreli sorunlara yol açar ve sakatlık bile olabilir.

  Anatomi

  Ayak,3 adet bağdan ve ayak bileğinin dış kısmında yer alan bağ kompleksinden oluşur. Bunları şu şekilde sayabiliriz: anterio talofibular ligament,posterior talofibular ligament ve kalkaneofibular ligamenttir. Bu bağlar ayaklarımızın içe doğru dönmesini engeller ve dışarı doğru çıkmamasını sağlar.  Sebepler

  Ayak bileği burkulmaları koşarken, yürürken, merdiven inerken-çıkarken, kaldırımdan inerken günlük yaşantı sırasında ya da spor aktivitesinde her zaman başımıza gelebilir.

  En sık rastlanan yaralanma tip ise inversiyon tipi yaralanmalardır. Bu tip yaralanmada ayak yan bağı kopar yaralanır. Yani yaralanma sırasında ayak içe doğru döner ve ayağın dış kısmına basarız. Dış yan bağlarının yırtılması sadece sporcuların başına değil normal insanlarında başına gelebilir.

  Belirtiler

  Ayak bileği burkulması sırasında kopma sesi duyabiliriz. Bu bağ yırtılması sebebi olabileceği gibi kırılma sonucu da oluşabilir. Hasta ilk başta yaralanma dışında bir şişlik ve morluk gözleyebilir. Ayakta zonklama diye tabir edilen rahatsızlık ortaya çıkabilir. Hasta ayağa kalktığı zaman ayak üzerinde duramaz veya basamaz hale gelir. Şişlik yerini birkaç gün sonra morarmaya bırakacaktır. Morarmanın sebebi ise ayak içindeki kanama sızıntısından kaynaklanır.

  Tanı

  Bu tip travmalarda genellikle ayağı fazla zorlamamak ve birkaç gün istirahat gerekir. Ayak üzerine soğuk kompleks uygulamak faydalıdır. Sorun giderek artıyorsa acilen bir doktora başvurmak gerekir. Doktora gidildiği zaman ilk olarak tanı koymak için detaylı fiziki inceleme gerekir. Eğer ayakta bağ yırtılması şüphesi varsa stres röntgenleri denilen ve ayağı zorlayarak çekilen röntgenler gerekir. Kırık şüphesinde ise ayak bileği röntgeni çekilir. Bu tür işlemler ayak şişliğinin inmesi için birkaç gün beklendikten sonra yapılır. Eklem yaralanmasından şüphe ediliyorsa vakaya MR tetkiki yapılır.

  Tedavi

  Olayın olduğu ilk andan itibaren müdahalede bulunmak çok önemlidir. Yaralıya yardım ederek yürümesine yardımcı olmak ve ayağı yere basmamasına önem gösterilmelidir. Ayakta meydana gelen travma ya da yaralanma sonrasında ayağa elastik bandaj sarılmalı ayak yukarı yönde kaldırılmalıdır. Ayak içerisinde ki olası sızıntıya ve ağıya karşı bandaj üzerinden buz torbası uygulanır. Bu amaçla spor salonlarında veya spor yapılan ortamlarda buz torbası bulundurmak faydalıdır.( Buz torbasının cilde direk olarak uygulanmamasına dikkat ediniz. Bu durumda ciltte yanıklar oluşabilir)

  Yaralı daha sonrasında hastaneye götürüldüğünde ilk tetkikler yapılarak tedavi için gerekli işlemlere karar verilir. İncinme ya da hafif bir durum söz konusu ise hastaya istirahat verilir. Kırılma ve çatlak gibi durumlarda ilaç ve alçı tedavisi uygulanır. Daha sonraki aşamalarda fizik tedavi gerekirse bu tedavi ile bağların ve ayağın uygun pozisyonda kalması sağlanır. Fizyoterapi ile ayak eklemlerinin iyileşmesi, adalelerin güç kazanması sağlanır. Yaralanan kişi özel olarak spor alanıyla ilgiliyse ve yeniden dönmek istiyorsa özel bir ayak bilekliği kullanması gerekir. Birçok kişide uzun süre geçmeyen ağrılar ve tekrarlayan burkulmalar meydana gelebilir. Bağın yeterince iyileşememiş olması, sinir yaralanmaları ve eklem içindeki kırıklıklar bu tekrarlayan burkulmalara neden olabilir ve tedavisinin yapılması gerekir.