Bilek Ağrısı Nasıl Geçer

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 17 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bilek ağrısına ne yapmalı
  bilek ağrısı tedavisi
  bilek ağrısı için egzersiz


  Bilek ağrıları birçok insanın zaman zaman karşı karşıya kaldığı bir sorundur. Bilek ağrısı genellikle bilek sakatlanmalarından oluyor denilebilir. Bununla beraber bilek ağrısı bazı uzun süreli sağlık probleminden de meydana gelebilmektedir. Artrit, karpal tünel sendromu gibi sağlık problemleri bilek ağrısını tetikleyebilir.

  Bilek ağrısının birçok sebebi olabildiği için teşhisi zordur. Bilek ağrısı tedavisinin doğru yapılabilmesi için teşhis önemlidir. Bilek ağrısı sebebine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

  Bilek çok karmaşık yapılı bir eklemdir ve sekiz ufak kemikten meydana gelir. Bileğin bir kısmının incinmesi bütün bileği ve eli etkileyebilir. Bilek ağrısı sebebi osteoropoz, artit gibi eklem iltihaplanmaları yada karpal tünel sendromu ve kienbock hastalığı olabilir.

  Bilek ağrısı tedavisi ağrı sebebine bağlı olarak farklılık gösterir. Doktor bilek ağrısını hafifletmek için bazı ağrı kesicileri önerebilir. Bununla beraber eğer ağrı sebebi iltihaplanmalarsa kortikosteroit tedavisi işe yarayabilmektedir.

  Eğer bilekte bir kırılma yada çatlak varsa doktor bileği alçıya alabilir. Alçı bileğin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Bilek ağrısı sebebi karpal tünel sendromu, tendon sorunları ve ciddi bilek kırıklarıysa bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

  Bilgisayarın yoğun olarak kullanılması sonucunda bilek ağrıları da hızla artıyor. Ekran başında çok çalıştığınız akşamlarda bileklerinizin ağrımasından şikayetçiyseniz buna karşı egzersiz yapmalısınız. Bilek ağrılarının bazıları da düşme sonucunda oluşabilir. Çünkü düşme sırasında bilekten destek alınır ve bu da ciddi bir travmaya sebep olabilir. Bu tür sakatlanmaların iyileşmesi uzun sürer. Uzmanlar böyle durumlarda bilek kısmındaki kan dolaşımını hızlandıracak bazı özel egzersizler öneriyorlar.

  * Ellerinizi yumruk haline getirin ve sağa doğru döndürün.
  * Bu hareketi 10 kez tekrar edin ve sonra yönü değiştirin.
  * Ellerinizi açın ve parmaklarınızı olabildiğince esnetin. Egzersizi her iki elinizde de üç kez tekrar edin.