Bilardo Oyunu - Bilardo Nasıl Oynanır?

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 14 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bilardo Oyun Kuralları,  Bilardo ıstakası Nasıl Tutulur[/I]

  [​IMG]


  Bilardo Hakkında Bilgi


  Bilardo bir spor çeşididir. Son yıllarda spor dalları içinde önemli bir yer kaplamaya başlamıştır. Şu anda, Avrupa'nın en çok ilgilenilen 5 sporu arasındadır .Bilardo oynamak için gereken aletler; bilardo masası, isteka (bilardo sopası), bilardo topları, tebeşir (istekanın topa daha ölçülü vurmasını ve gereksiz yere kaymamasını sağlar, özellikle falsolu vuruşlarda çok işe yarar), köprü(isteğe göre) (zor uzanılan toplara yetişmeyi sağlar) gerekir.

  Bilardoda açı hesaplamak ve hızı ayarlamak iki temel kuraldır Bilardo kapalı bir alanda oynanır Bilardo en başta cepli (delikli) bilardo ve cepsiz (deliksiz) bilardo olarak iki temel gruba ayrılır Cepli bilardoya örnek olarak bilinen 8-Top (Amerikan) bilardosu ve Snooker vardır Cepsiz bilardoysa 3-Top (3-Bant) bilardo olarak bilinir Tabii bunların bugüne kadar ulaşamayan çeşitleri de vardır.

  3-Top Karambol Nasıl oynanır ?

  3-Top disiplininde yeni başlayanlar için tavsiye edilebilecek yegane oyun karamboldür. Karambol oynayan oyuncu öncelikle kendi topunu istediği bölgeye (ya da noktaya) doğrudan gönderebilmeyi, daha sonra zamanla kendi topunu tek bant ve 2 bant varyasyonları ile dolaştırarak sayı almayı öğrenir. 3 topta öncelikli amaç kendi topunuzu diğer iki topa temas ettirmek olduğu için, oyun kendi topunuzun nereye gideceği konusunda daha büyük bir uğraş gerektirir. Zamanla oyununuzu geliştirdiğinizde daha yüksek seriler çekmek için diğer topların gittiği noktalar ya da bölgeler konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Karambol disiplininde her sayı 1 puan olup, oyun genel olarak başarıya yönlendiren bir yapıdadır.

  Örneğin bir maçta rakibinizle beraber hedef olarak 50 sayı almayı kararlaştırmışsanız, oyun kuralları gereği 50 sayı almadan maçı kazanmanızın bir yolu yoktur. Oyun içindeki bazı atış tercihlerinde savunma ağırlıklı atışlar seçilebilir, fakat bu sayı almanız gerektiği gerçeğini değiştirmez. Bu açıdan düşünüldüğünde karambol, taktiksel açıdan büyük farklılıklar göstermeyen bir oyun olup, daha çok yeteneğe ve antrenmana dayalıdır.

  Yeni başlayanlar ve bilardonun biraz daha eğlence yönüne bakanlar için düşünülmüş "4-Top" denilen ve adı üstünde 2’ si kırmızı olmak üzere 4 top ile oynanan bir oyun daha vardır. Bu oyunda kendi topunuzu 2 kırmızı topa birden, ya da 3 topa birden temas ettirdiğinizde daha yüksek puan alarak daha yüksek seriler çekebilirsiniz. 3-Topu oynayan kitlenin oyun düzeyinin yükselmesi sonucu bu oyuna olan ilgi azalmış, hatta karambolün bile seyrek oynandığı salonlarda bu oyun için bulundurulan yedek kırmızı toplar kaldırılmıştır. Yine de henüz çok yeni oyuncular için eğlence amaçlı olan bu oyunu tavsiye edebiliriz. Karambol, ileride 3 bant
  oynamak isteyen oyuncular için gerekli birçok vuruşu bünyesinde barındırır. Bu yüzden karambolü iyi oynayan bir oyuncunun vuruş tekniği oturmuş demektir.