Beyzade Efendi Kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 3 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Beyzade Efendi Hakkında Bilgi  Beyzade Efendi Hayatı

  Esas adı Hacı Ali Rıza Etendi olan Beyzade'ye Büyük Beyzade Efendi de denmektedir. Baba adı Hacı Bakır (Hacı Bekir) dir. Aile kökü Türkistan'dan gelmedir.

  Beyzade Efendi kendisini tamamen ilme ve tasavvufa verdiği için dünya malıyla hiç ilgilenmemiştir. Harpuftaki tek katlı evini kendisi hac ziyaretine gittiği sırada oğlu yıktınrak iki kata çıkarınca, oldukça üzülmüş, çocuklarına iki sebepten sitem etmiştir. Birincisi: "Beni şimdiden sonra dünyaya mı bağlayacaksınız?" ikincisi de: "Komşuların evinden yüksek oldu, onların yüzüne nasıl bakarım?" demiştir. Kendisi tasavvufta yüksek bir takvaya sahip idi. Yıllarca halkı irşat etti. On binlerce insana ilmi ve Müslümanlığı öğretti. Yaşadığı çağın en büyük âlimlerinden birisiydi. Gerek Nakşi, gerekse Kadiri ve diğer tarikatların usûl ve erkânım en iyi şekilde bilen biriydi.

  Beyzade Efendi Mezarı
  Harput'un Meteris Mezarlığı denilen yukarı mezarlıkta medfundur. Beyzade Hacı Ali Rıza Efendi'nin vasiyeti üzerine kendisine türbe yapılmamıştır. Mezarlığın çevresi demir cağlarla çevrilerek aile kabristanlığı haline getirilmiştir. Buradaki şahidelerinin tamamı yeşile boyanmış olup, üzerlerinde kitabeleri vardır. Aile mezarlığının iç kısmının tabanına son yıllarda mermer taşlardan oluşan özel bir düzenleme yapılmıştır. Harput'un hemen üst kısmında bulunan Beyzade Mezarlığı çıkışta sol taraftadır.