Beyninizden Korkun

'Güncel Bilgiler' forumunda Pardus tarafından 1 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Beyninizden korkun!

  Bunu söylemek ne kadar can sıkıcı olsa da, beynin hayat karartabileceği bir gerçek. Zihinsel bir rahatsızlığımız olsun olmasın, beynimizle başımız her an derde girebilir. İşte beynin neden olabileceği 5 korkunç talihsizlik!


  5) Patlayan kafa sendromu


  Gece olup rahat bir uyku çekeceksiniz umuduyla başınızı yastığa koyarsınız. Birdenbire kafanızın içinde korkunç bir gürültü duyarsınız. Ve bu patlama sesinin ardından bir ışık belirir. Sonrasında hepsi sona erer. Fiziksel olarak bir sorununuz yoktur fakat ağır bir şok geçirirsiniz. Bu aslında bir algı yanılmasıdır.

  Neden kaynaklanır?
  Doğruluğu kesin olmasa da, stres ve aşırı yorgunluğun bu olayı tetikleyebileceği söyleniyor. İç kulak rahatsızlıkları da olası nedenlerden biri.

  Sizin başınıza gelebilir mi?
  Genellikle çok nadir ve elli yaş üstü insanlarda görülür. Kadınların bunu yaşaması erkeklere oranla daha olası.


  4) Alice sendromu


  Böyle bir durumda şiddetli bir baş ağrısıyla uyanıp etrafınıza şöyle bir bakarsınız ve dehşete düşersiniz. Evinizin koridorları kilometrelerce uzunluktadır, kendiniz böcek gibi küçülmüşken kediniz dev bir yaratık gibi gözükmektedir. Yani kısacası bu bozukluğu taşıyan kişi etrafını ve kendisini olduğundan farklı algılar.

  Neden kaynaklanır?
  Uzmanlara göre, her şeyin olduğundan bir hayli küçük ya da büyük görüldüğü bu sendromun sebebi beyindeki paryetal lobun düzensiz çalışmasıdır.

  Sizin başınıza gelebilir mi?
  Yaygın olarak migren hastalarında gözlemlenmiştir. Ama neyse ki algılarınız kısa sürede normal hale döner.


  3) Hayali kol sendromu


  Koltuğunuza oturmuş, çenenizi elinize dayayarak televizyon izliyorsunuz. Bir süre sonra gözünüz ellerinize çarptığında üç eliniz olduğunu görürsünüz. Çenenize değen eli oynatabilir, hissedebilirsiniz ama aslında o gerçek değildir.

  Neden kaynaklanır?
  Çoğunlukla kolunu ya da bacağını kaybeden hastalar bu sendromdan muzdariptir. Ama hiçbir kayba uğramamış hastalar da fazladan bir kol ya da bacakları olduğunu iddia etmişlerdir.

  Sizin başınıza gelebilir mi?
  Eğer bir uzvunuzu kaybettiyseniz bu sendromu yaşama olasılığınız yüzde elli ve seksen arasındadır. Felç ya da beyin hasarı sonrası da oluşması mümkün.

  2) Uyku felci


  Uyandığınızı düşündüğünüz anda yataktan doğrulamadığınızı fark edersiniz. Sanki biri sizi olduğunuz yere yapıştırmıştır. Bu sendroma Afrika’da ‘sırtındaki şeytan’, Türkiye’de ise ‘karabasan’ denir.

  Neden kaynaklanır?
  Uykuya yeni daldığınız anda beyniniz kendini buna göre hazırlar. Ancak tam bu sırada uyanmanız durumunuzda bilinciniz açık olmasına karşın beyniniz uyku halindedir. Bundan dolayı uyanık olmanıza rağmen kalkamazsınız.

  Sizin başınıza gelebilir mi?
  Muhtemelen gelmiştir bile. Araştırmalar her dört kişiden birinin bu sendromu yaşadığını gösteriyor.

  1) Halüsinasyonlar


  İlaç kullanmıyorsunuz, uykusuz değilsiniz ve her şey yolunda. Ama yine de ortada hiçbir neden yokken, birden yanı başınızda hayali varlıklar görüyorsunuz.

  Neden kaynaklanır?
  Halüsinasyonlar zihinsel hastalıkların başlangıç noktasıdır diye bilsek de, sağlıklı insanların büyük bir kısmı da bunları yaşamaktadır. Çoğumuz farkına varmadan halüsinasyonlar görmüş olabiliriz.

  Sizin başınıza gelebilir mi?
  Her iki insandan birine olduğu gibi muhtemelen sizin de başınıza gelmiştir. Özellikle ‘sesler duyma’ yanılgısı o kadar yaygındır ki bu insanlar için terapi grupları dahi oluşturulmuştur.
    2. Cevap: Beyninizden Korkun

  paylasim için tsk...

  güzel bilgiler