Beynimize İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 16 Eyl 2013 tarihinde açılan konu

  1. Beynimizin fonksiyonlarının sağlıklı çalışması için birçok besine ihtiyacımız vardır.Bu besinleirn en başta gelenlerini yazımızda bulabilirsiniz.Aşağıdaki besinleri beslenme programınızda ara sıra da olsa bulundurmalısınız.Beynimiz en küçük bir değişiklik ve eksiklikten hemen etkilenenebilir.

    [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/beyne-iyigelenbesinler-2526.jpg]beyne-iyigelenbesinler-2526[/IMGALT]

    Vitamin eksiklikleride beynimizin çalışma sistemini etkilemektedir.Bu nedenler vitamin alımına da çok dikkat edilmesi gerekmektedir.Özellikle B1 vitamini özellikle beyin ve sinir sistemini ve sağlığını koruma yönünden oldukça önem taşır. B6 vitamini beyin ve sinirler arasındaki iletişimi sağlamaya yarar nörotransmitterlerin oluşumu için büyük ölçüde gereklidir. Beslenme konusunda dikakt etmemiz gereken önemli bilgiler ve Beyne iyi gelen besinler şöyledir:

    Somon:Omega 3 kaynağı somon, uskumru gibi soğuk denizlerde yetişen yağlı balıklar beyni korur ve beslerler.Omega 3, beyin hücrelerinin gelişimini de sağladığından çocukların beslenmesinde büyük önem taşır.Tahıllar Beyin karbonhidratı çok sever. Ayrıca beynimiz yiyeceklerle vücudumuza aldığımız enerjinin yüzde 20’sini harcıyor yediğimiz yiyeceklerin önemi bir hayli artmaktadır.C vitamini Beynimizin bulanıklığını, mahmurluğu en iyi önleyen vitamin türüdür.Özellikle ağır ve yağlı bir yemekten sonra C vitamini içeren besinlerden almanız tavsiye edilmektedir.