Beyni Harekete Geçiren Besinler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 9 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Beyni çalıştıran ve harekete geçiren besinler;

  [​IMG]
  Yabanmersini:
  Fareler üzerindeki deneyler, tatlı yabanmersininin, hafıza ve motor yetenekleri artırdığını ve beynin yaşlanmasını yavaşlattığını gösteriyor. Yabanmersininin aynı zamanda tansiyon üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtiliyor.

  [​IMG]
  Yeşil yapraklı besinler:
  Alzheimer ve bunamaya sebep olan homosistein amino asidinin çözülebilmesi için gerekli B12 ve B6 gibi B vitamin türleri brokoli ve lahana gibi sebzelerde bol miktarda bulunuyor.

  [​IMG]
  Ispanak:
  Ispanağın tam anlamıyla bir antioksidan olduğu, ıspanaklı bir salatanın göbek salatadan 3 kat daha fazla B vitamini içerdiği belirtiliyor.

  [​IMG]
  Somon ve sardalya balığı:
  Somon, sardalya gibi yağlı balıklar koruyucu omega 3 asidi içeriyor. Omega-3'ün beyinde yüksek seviyede bulunması ise "insanı iyi hissettiren" serotonin hormonunun salgılanmasına yardım ediyor.


  [​IMG]
  Tahıl ve esmer pirinç:
  Esmer pirinçteki vitamin ve magnezyumun idrak kabiliyetini artırdığı, tahılların ise B6 vitamini açısından tam bir depo olduğu belirtiliyor.


  [​IMG]
  Sıcak kakao:
  Sıcak kakaodaki antioksidan miktarının yeşil çaydan ise 3 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

  [​IMG]
  Fındık, badem ve ceviz:
  Antioksidan açısından çok zengin olan fındık ve bademin, kandaki kolestrol seviyesini düşürdüğü, cevizin ise omega-3 asidi açısından zengin olduğu biliniyor.

  [​IMG]
  Zeytinyağı:
  Zeytinyağı tansiyonu düzenliyor ve kolestrol seviyesini düşürüyor.
   
 2. Cevap: Beyni Harekete Geçiren Besinler

  Yaban mersini dışında hepsini yiyorum :f40: