Beyne’l-Havfi Ve’r-Reca Nedir?

'Dini Bilgiler' forumunda ZeuS tarafından 3 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Beynel-Havfi Ver-Reca nedir Anlamı,
  Beynel-Havfi Ver-Reca ne demek,
  Beynel havfi verreca hakkında bilgi

  Beynel-Havfi Ver-Reca Kelime Anlamı Korkuyla Ümit Arasında..

  Beynel havfi verreca, İnsanın korku ile ümit arasında olmasını ifade eden bir deyimdir. Kurânda insanın Allahın azabından korkması (Nûr, 24/52) ve rahmetinden de ümitvar olması (Bakara, 2/218) istenmiştir.

  Allah kendisini hem rahmet ve mağfiret sahibi hem de azap edici olarak tanıtmıştır:

  “...Şüphesiz Rabbın insanların zulümlerine karşı mağfiret sahibidir, fakat Rabbinin azabı da çok şiddetlidir. (Rad, 13/6), “İyi biliniz ki Allahın cezası çok şiddetlidir ve gerçekten Allah, çok bağışlayan, çok merhametli olandır. (Mâide, 5/98), “(Ey Rasûlüm!) kullarıma haber ver; ben gerçekten çok bağışlayan, çok merhamet edenim ve gerçekten benim azabım da çok acıtıcı bir azaptır. (Hicr, 15/49-50), “Âhirette şiddetli azap, Allahtan mağfiret ve rıza vardır. (Hadîd, 57/20)

  Bu âyetler insanın korku ile ümit arasında olmasını ön görmektedir. İnsan Allahın azabından korkacak ama rahmetini de umacak, ümitsiz olmayacak fakat ilâhî azaptan da tamamen güven içinde bulunmayacaktır (Arâf, 7/97-99). İkisi arasında dengeli olacaktır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s.), Allahın rahmet ve azabının çokluğunu şöyle bildirmiştir: “Mümin, Allah katındaki azabı bilseydi cennetini ummazdı. Kâfir de Allahın rahmetini bilseydi cennetinden ümit kesmezdi. (Müslim, Tevbe, 23. III, 2109), “Allah, cennet için; sen benim rahmetimsin, cehennem için de sen de benim azabımsın demiştir (Buhârî, Tevhîd, 25. VIII,186).

  Kurânda peygamber ve sâlih insanların korku ve ümit arasında olduğu, “korkarak ve umarak Allaha dua ve ibâdet ettikleri (Enbiyâ, 21/90; Secde, 32/16) bildirilmiştir.

  Allahın rahmetinden ümit kesmek de azabından güven içinde olmak da mümine yakışan bir davranış değildir. Bunu ancak, kâfir, sapık ve hüsrana uğrayanlar yapabilir (Hicr, 15/56; Ankebût, 29/23; Arâf, 7/97-99). (bk. Havf, Reca) (İ.K.)
   
  Son düzenleme: 3 Kas 2011