Beyne Teknolojiyle Müdahale

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 1 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Beyne Teknolojiyle Müdahale

  Beyne teknolojiyle müdahale, sorgulanma sürecinde.

  Beynin bilgisayarları doğrudan kontrol etmesini sağlayan teknolojiden beyin uyarımlarına, bu türdeki uygulamaların etikliği konusunda insanların ne düşündüğü bir çalışmayla sorgulanacak.

  "Beyne teknolojiyle müdahale, umut kaynağı olabildiği gibi kimi zaman da beraberinde korkuyu getiriyor. İnsanlar bu konuya giderek daha temkinli yaklaşıyor."

  Bu sözler, İngiltere'deki York üniversitesinde bir profesöre ait.

  Profesör Thomas Baldwin, beyne teknolojiyle müdahale konusunda insanların ne düşündüğünü ortaya koyacak çalışmaya öncülük ediyor.

  Bu konuda yaklaşımlar farklı olabiliyor. Örneğin derin beyin uyarımı...

  Bu teknik çok sayıda hastaya uygulanıyor. Özellikle de parkinson hastalarına...Uygulama, hastalardaki titremenin kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor.

  Ancak bazı uzmanlar, uygulamanın ciddi yan etkilerinin bulunduğuna dikkat çekiyor. Hastanın konuşmasında, hatta kişiliğinde değişim meydana gelebildiği belirtiliyor. Bu durum, uygulama konusunda soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

  Özel bir başlık giyerek uygulanan farklı türde bir beyin uyarımı da bazı kesimler için tartışma konusu.

  Söz konusu yöntemle insanların matematik yeteneğinin artırılabildiği belirtiliyor.
  Ancak yine de hep aynı soru gündeme geliyor.
  Beyne teknolojiyle müdahale etik mi?

  Nisan ayında yapılacak çalışma kapsamında, insanlara yöneltilecek sorulardan biri de, düşünceyle yönetilen tekerlekli sandalye konusunda ne düşündükleri olacak.  trthaber