Beyinde Tümör Belirtileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda eftelya tarafından 19 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Beyinde Tümör Belirtileri Nelerdir

  Beyin tümörleri yeni doğan bebekler dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülebilir. Baş ağrısı çekenlerin %60´ında görülen bu hastalığın belirtileri şöyle sıralanıyor.
  Beyin tümörlerinin erkenden teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir.
  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Canbaz cevaplıyor.

  Beyin tümörleri hangi yaşlarda görülür ?

  Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülürler. Orta yaş sonrası özellikle kanserli hastaların büyük bir bölümünde kanserin yayılması ile beyinde tümör ortaya çıkabilir.

  Beyin tümörlerinin belirtileri nelerdir ?

  Beyin tümörlerin belirtilerini şöyle sıralayabilirim :

  Baş ağrısı, beyninde tümör olan hastaların ancak %60 ında baş ağrısı görülür. Bu ağrı genellikle son birkaç aydır ortaya çıkmıştır ve gittikçe şiddetlendiğini ifade eder hastalarımız.

  Bulantı kusma, Baş ağrısı ile birlikte bulunması ve özellikle birkaç gün yada haftadır mevcut olması önemlidir.Ancak burada baş ağrısı ve kusmanın uzun sürelerdir var olması migren düşündürür.

  Çift görme ve görme bulanıklığı, Baş ağrısı ile birlikte veya baş ağrısı olmaksızın ortaya çıkan çift görme, bulanık görme, görmenin azalması beyin tümörlerinin ilk belirtisidir.

  Kol ve bacakta kuvvetsizlik, beceriksizlik, dengesizlik, Son zamanlarda ortaya çıkan vücudun sağ yada sol yarısında uyuşmalar, ellerde güçsüzlük, uyuşukluk , beceriksizlik görülebilir . Yürürken “sarhoşvari yürüme ve “dengesizlik bir beyincik tümörünün belirtisi olabilir.

  Konuşma bozukluğu, Konuşamama, anlama güçlüğü, konuşurken yanlış kelime ifadeleri yada sarhoşvari konuşma keza beyin tümörlerinin ilk bulgusu olabilir.

  Sara nöbetleri (epilepsi), Bilinç kaybı olarak yada olmaksızın istem dışı kasılmalar, panik atak tarzında kendini kötü hissetmeler bir epilepsi çeşidi olabilir. Özellikle 20 yaş sonrası ortaya çıkan bu tarz nöbetler aksi ispatlanana kadar beyin tümörüne bağlı olduğu düşünülerek araştırılmalıdır.

  Beyin Tümörlerinin oluşumunun sebebi nedir ?

  Beyin tümörlerinin kesin sebebi henüz bilinmemekle birlikte kalıtımın, çevre kirliliğinin önemli faktörler olduğu düşünülmektedir.

  Erken teşhisin önemi nedir?

  Beyin tümörlerinin erkenden teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Bunun için hastanın bedeninde olan değişiklikleri erkenden fark edebilmesi ve vakit kaybetmeden hekime başvurması gerekmektedir.

  Beyin tümörünün erken belirtileri var mıdır ? Bunlar nelerdir ?

  Son zamanlarda artan, daha öncekilerden farklı baş ağrısı, görme azalması, işitme ve koku hissinin azalması ya da kaybı, kafa tasında ortaya çıkan şişlik, sık sık bayılmalar beyin tümörü belirtisi olabilir.
  Küçük boyutlarda erkenden teşhis edilen tümörlerde hasta tedavisinde çok daha iyi sonuç alınabilecekken büyük boyuta ulaşmış tümörlerin tedavisi daha zor ve tehlikeli olabilmektedir.

  Her başağrısı beyin tümörünü mü işaret eder ? İlk işaret başağrısı mıdır?
  Burada baş ağrısının uzun sürelerdir var olması ilk etapta migren düşündürür.

  Ancak beynin kendisi ağrıya hassas bir organ olmadığından beyinde gelişen bir tümör belirli bir büyüklüğe erişene kadar pek baş ağrısına sebep olmaz. Özellikle büyüme hızı fazla tümörlerde baş ağrısı görülürken, yavaş gelişen beyin tümörlerinde beyin geriye çekilerek tümöre yer açabilir bu taktirde çok büyük boyutlarda dahi baş ağrısı hastada görülmeyebilir.

  Beyin tümörleri nasıl tedavi edilir ?

  Beyin tümörlerinin günümüzde pek çok tedavisi mevcut olmakla beraber ana başlıklar halinde özetlersek..

  Birinci seçenek Cerrahi; Tümörün en hızlı ve en etkili bir şekilde vücuttan alınarak yok edilmesi ancak cerrahi ile gerçekleştirilebilir.

  İkinci başvurduğumuz yöntem Radyoterapi ;Özellikle habis beyin tümörlerinde cerrahi sonrası ek tedavi olarak uygulanır.
  Üçüncü yöntem ise Kemoterapi; Yine habis beyin tümörlerinde cerrahi tedaviye ek olarak radyoterapi ile birlikte yapılır.

  kaynak:haber7
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Ara 2012
 2. tskler paylasımın ıçin
   
 3. Paylaşım için teşekkürler...
   
 4. tövbe tövbe başlardan ığrak
   
 5. arkadaşlar dua edin canım kardeşim çok hasta. tümöre bile olabilir. allahım koru kardeşimi bana bağışla
   
 6. Rabbİm Öncelİkle bÜtÜn hastalara Şİfa versİn bu belİrtİlerİn hepsİ kiz arkadaŞimda var ve dÜn hastaneye gİttİk beynİnde İyİ huylu tÜmÖr Çikti herkez kendİne dİkkat etsİn ve sagliginizi İ
  hmal etmeyİn bana bİrŞey olmaz demeyİn :(
   
 7. arkadaşlar tümör kalıtsal bi hastalık mıdır acil cevap istiyorum sizlerden
   
 8. Bende migrende var arkadaşlar ama tümörüm olduğuna inanıyorum badi sporuyla uğraşıyorum bundan önce böyle bişi yoktu yarın konturole gidicem umarım bişiyoktur
   
 9. bende 3 senedir bayılıyorum kalp çarpıntısı ağlama sonra baygınlık geçiriyorum. Hastaneye çok giittim araştırıyorlar ama birşey bulamıyorlar artık hayatım alt üst oldu aniden bir yerde düşüp bayılcakmışım gibi hissediyorum evden çıkamıyorum acaba bende tümör olablr mi baş ağrım biraz var inşallah yoktur yarın uykulu eeg çekileceğim inşallah sonuçlar iyi çıkar.
   
 10. Allah bu dertten muzdarip herkese acil şifa versin
   
 11. bnde baş agrısı var ama kafamın sol tarafı agırıyor ama sıksık olmuyr iki günde bir yada ayda bir falan bide sol elim ve sol bacagım çok uyuşuyr agırıyr sizce bu nedir bana kesn bişey söylermisnz
   
 12. Bende şu son zamanlarda acayıp bir baş ağrısı yaklasık 1 haftadır beynimin içi yanıyor gibi midem bulanıyor vari garıp bişey var gozlerım agrıyor napacagımı sasırdım kaldım valla
   
 13. Merhaba yaşım 16 ve başımın sağ tarafı gerçekten şu son 2 aydır aşırı ağrıyor. Aileme söyledim migremim var zaten acaba sadece sağ tarafın ağrımasi tümöre işaret midir? Çünkü midem bulanıyor. Arada bir bacaklarim veya kollarim uyusuyor. Özellikle parmak bogumlarim beyazlasiyor. Ve gerçekten acil bir cevabınızı bekliyorum.