Beyin Kanamasını Müzikle Engelleyin

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 14 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Brain adlı ihtisas dergisinde yayımlanan makaleye göre,Müzik dinlemenin, beyin kanaması geçiren hastalara çok iyi geldiği bildirildi.Finlandiyalı araştırmacılar, beyin kanaması geçirdikten sonra her gün 1-2 saat müzik dinletilen hastaların,hafıza ve dikkat toplama bakımından gelişme kaydettiğini belirledi.Araştırmacılara göre, müzik dinleyen hastalar, hiç müzik dinlemeyenler veya sadece seslendirilmiş metinleri dinleyenlere nazaran depresyondan daha fazla uzaklaşıyor,daha olumlu bir ruh haline kavuşuyorlar.

  Araştırmacılardan Teppo Sarkamo, müziğin endişe, depresyon ve ıstıraba iyi geldiğinin daha önce belgelenmiş olduğunu; müziğin şizofreni, bunama ve otizmin tedavisi konusunda da olumlu etki gösterdiğine dair muhtelif araştırmalar bulunduğunu hatırlattı ve beyin kanamasından sonra müziğin olumlu etkilerinin ise “ilk kez gösterildiğini” vurguladı.

  Araştırmanın, beyin kanaması geçiren 54 hasta üzerinde 2004 martıyla 2006 mayısı arasında yürütüldüğü kaydedildi. Hastalar kurayla üç gruba ayrıldı. Gruplardan birine istedikleri lirik müzikler, diğer gruba ise sesli kitaplardan bölümler dinletildi. Üçüncü grup ise kontrol amacıyla kullanıldı.

  Beyin kanamasından üç ay sonra sözel belleğin, müzik dinleyen hastalarda yüzde 60 iyileştiği gözlemlendi. Bu oran kitap dinleyenlerde yüzde 18, kontrol grubunda ise yüzde 29'da kaldı. Aradan altı ay geçtikten sonra da bu fark değişmedi.

  Uzmanlar, müziğin hastalar üzerindeki bu doğrudan etkisini açıklayacak kapsamlı nörolojik araştırmalara ihtiyaç olduğuna işaret etti.
   
 2. Cevap: Beyin Kanamasını Müzikle Engelleyin

  Müziksiz hayat olur mu zaten yaw.:f106: Bilgilendirdiğin için teşekkürler Yaren Ablacım.:f40:
   
Yükleniyor...