Beydebanın eserleri nelerdir

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 30 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Beydebanın eserleri hakkında bilgi
  Beydeba eserleri


  Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile ve Dimne yi Depşelem isimli bir Hint Hükümdarı döneminde kaleme almış, eserini hükümdara sunmuştur. Eserde bulunan hikayelerde siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu işlenmiştir. Bu eser zalimliği ile tanınan Hükümdar Depşelem e dolaylı bir nasihat niteliğindedir diyebiliriz.

  Eser adını ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır; “doğruluğu ve dürüstlüğü simgeleyen “Kelile ile “yanlışlığı ve yalanı simgeleyen “Dimne. Beydeba, hiç kuşkusuz, Hint edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir.

  Öykünce ya da fabl, sonunda ders verme amacı güden, güldüren ve düşündüren genellikle manzum öykülerdir.genellikle hayvanların ve bitkilerin konuşmasıdır.
  Fablların kahramanları genellikle havyanlardır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür, konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır.

  Dünyanın en ünlü fabl yazarları Ezop ,Jean de La Fontaine ve Beydebadır. Ezopun fablları M.Ö. 300 yılında derlenerek yazıya geçirilmiştir. ABDli James Thurber ve İngiliz George Orwell çağdaş fabl yazarlarıdır. Fablı ilk olarak yazanlar Hititlerdir. Hititler fablları taş tabletlere yazıp resimliyorlardı.