Beydabanın Eserleri

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Beydebanın eserleri nelerdir
  Beydebanın eserleri Hakkında Bilgi

  Kelile ve dimne, Ateş sıcaklığında dürüstlük sınavı, Bülbül ile bağcı, Nasihat-el külliye.
  Hükümdarlar için hazırlanmış olan ahlakla ilgili bir Hint masal kitabıdır. Beydeba tarafindan kaleme alınmıştır. Kelile ve Dimne ismi masalın iki baş kahramanı, yani iki çakal olan Kalilag ve Damnag dan adını almıştır. Bu masal kitabı öncelikle Sanskritçeden Pehleviceye ve Pehleviceden Arapçaya tercüme edilmiştir. Ardından Batı dillerine de çevrilen eser, hem Doğuda hem Batıda büyük bir rağbet görmüştür.

  Kelile ve dimne, Ateş sıcaklığında dürüstlük sınavı,
  Bülbül ile bağcı, Nasihat-el külliye.
  Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile ve Dimne yi Depşelem isimli bir Hint Hükümdarı döneminde kaleme almış, eserini hükümdara sunmuştur. Eserde bulunan hikayelerde siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu işlenmiştir. Bu eser zalimliği ile tanınan Hükümdar Depşelem e dolaylı bir nasihat niteliğindedir diyebiliriz.

  Eser adını ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır, doğruluğu ve dürüstlüğü simgeleyen Kelile ile “yanlışlığı ve yalanı simgeleyen Dimne. Beydeba, hiç kuşkusuz, Hint edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir.

  Öykünce ya da fabl, sonunda ders verme amacı güden, güldüren ve düşündüren genellikle manzum öykülerdir.genellikle hayvanların ve bitkilerin konuşmasıdır.
  Fablların kahramanları genellikle havyanlardır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür, konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır.