Beydaba kimdir, Beydaba hayatı hakkında bilgi

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 30 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Beydabanın hayatı
  Beydaba kimdir,
  Beydaba biyografi

  Beydeba, (M.Ö. 1. yüzyıl) Milattan Önce 1. yüzyılda yaşamış olan ünlü Hint yazarı. Mehmet Küşteri adlı bir Türk yazarının Şeceret-ül-Beşer adlı eserinde belirttiğine göre Beydeba, M.S. 81'de doğmuştur; musikinin mucididir.

  Türk kelimesinin aslı "türümek" fiilinden gelmektedir. Bu fiilden türetilmiş, kişi ve insan anlamında "türük" ve nihayet hece düşmesiyle "Türk" kelimesi ortaya çıkmıştır. Nitekim Anadolu'da bir kısım göçebeler de yürümekten "yürük" adını almışlardır.
  Nasihat-El-Külliye adında bir eseri Arapça'ya çevrilmiştir.

  Beydeba'nın hayatı hakkında yeterli bilgi mevcut değildir. Gerçek ismi ve ırkı üzerine birçok farklı görüş ortaya atılmış olsa da, tarihçilerin çoğu, adı Ketku olan bir Türk alimi olduğu kanısındadır. Baküde doğup, sonraları Hindistana göç ettiği rivayet edilir. Ölüm yeri ve tarihi üzerine hiçbir bilgi bulunmamaktadır.

  Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile ve Dimneyi Depşelem isimli bir Hint Hükümdarı döneminde kaleme almış, eserini hükümdara . sunmuştur. Eserde bulunan hikayelerde siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu işlenmiştir. Bu eser zalimliği ile tanınan Hükümdar Depşeleme dolaylı bir nasihat niteliğindedir diyebiliriz.

  Eser, adını ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır; “doğruluğu ve dürüstlüğü simgeleyen "Kelile" ile "yanlışlığı ve yalanı" simgeleyen "Dimne". Beydeba, hiç kuşkusuz, Hint edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir. Eserlerinden biri de "Bülbül ile Bağcı yada diğer adı ile Kelile ve Dimne"dır.