Beyaz Ekmek

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 25 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. beyaz ekmeğin zararları

  Beyaz ekmek yapmak uğruna buğdaydaki çinko atılıyor. Çinko oranı düşük beyaz ekmek, boy kısalığı, zeka geriliği, kansızlık yapıyor.

  Aslında bu topraklarda eskiden esmer ekmek tüketilirdi. Kentleşmeyle birlikte beyaz ekmek ortaya çıktı. Doğru olan, buğdayın tama yakın kısmının ekmeğe dönüştürülmesidir, ancak son 30 yılda beyaz ekmek üretmek için buğdayın mineralleri ve vitamini atılır hale gelmiş. Su, maya, tuz ve un girer ekmeğe. Buğday kabuğundan başlayarak mineral deposudur. 6 bin yıldır buğday tüketiliyor, çok dengeli bir besindir buğday. Kentli olmak demek sanki beyaz ekmek tüketmek demek olmuş. Beyaz ekmek tüketilecekse sonradan ekmeğe mineral desteği yapılmalı. Beyaz ekmek ile hastalıklara zemin hazırlanılıyor.
  [​IMG]


  Hangi hastalıklara? Kansızlık, zeka geriliği, boy kısalığı gibi... TÜBİTAK`la yapılan 10 aylık çalışmada, Türkiye`de yaş grupları itibarıyla eksikliği hissedilen mineralleri ve vitaminler buğdayda var. Türkiye`de çocuklarda çinko, demir, kalsiyum eksikliği tespit edildi. Çinko buğdayda var. Buğday çinkoyu topraktan alır. Türkiye`deki ekmeklerde çinko oranı çok düşük, beyaz ekmek yapmak uğruna çinko atılıyor. Kalsiyum eksikliği sağlıksız kemik ve diş oluşumuna neden oluyor. Kadınlarda Demir ve folik asit eksikliği çok yüksek. Yani Türk kadınları kansız. Çok tahıllı ekmek ve tam buğday ekmeği bu eksikliği gidermek için uygun. Bu eksiklikler kadınlarda gebelik döneminde sorun çıkarıyor. * Diyet için önerilen ekmekler de aslında kilo aldırıyor. Beyaz ekmek kilo aldırır. Kepek ekmeğinin kalorisi düşüktür.
    2. Cevap: Beyaz Ekmek

  Peygamber efendimizin hayatı boyunca beyaz ekmek yemediğini okumuştum daha önce.
  Ama kepeği alnan ekmeğin sağlığımıza bu kadar etki yaptığını bilmiyordum. Güzel bir paylaşımdı teşekkürler DarK. Bundan sonra dikkat etmek gerekir ekmek tüketiminde
    3. Cevap: Beyaz Ekmek

  bende zararlı olduğunu biliyordum ama bu kadarını bilmiyordum bilgilendirmen için sağol....
    4. Cevap: Beyaz Ekmek

  İlk kez duydum faydalı bilgiler için teşekkürler