Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası

  [​IMG]
  o7-14 Ocak tarihleri arasında Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. 1921 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda görme yeteneğini kaybeden Londralı bir fotoğrafçı çevresindeki insanların görme engelli olduğunu anlaması için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlaması ile beyaz baston uygulamasının temeli atılmış olur. Daha sonra 1931 yılında Fransız Görme Engelliler Örgütü de bastonlarını beyaza boyamaya başlar ve bu tarihten sonra 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Haftası olarak anılmaya başlanmıştır.

  Tüm dünya genelinde yaklaşık olarak 45 milyon görme engelli bulunuyor yurdumuzda ise görme engelli kişilerin sayısı yaklaşık olarak 77 bin kadar.

  Engelli olmak kimsenin kendi tercihi değildir. Bugün sağlıklıyken yarın ne olacağını kimse bilemez. Bu nedenle toplum içerisinde engelli kişilerin hayatını zorlaştıracak alışkanlıklarımızdan vazgeçmeli ve onlarında bu dünyada yaşama hakkı olduğunu unutmamalıyız. Kaldırıma parkedilen arabalar görme engelliler için gerçekten büyük sıkıntı olabiliyor. Dikkatsizce yola atılan çöpler, kaldırımlardaki reklam panoları onların hareket alanlarını kısıtlarken, trafikte sürücülerin dikkatsizliği ve aceleciliği talihsiz kazalara davetiye çıkarabiliyor.

  Görme özürlü vatandaşlarımızın yaşamlarında kalıcı çözümler üretmek, yaşama sevinçlerini canlı tutarak onların hayata tutunmalarını kolaylaştırmak, insana ve topluma gösterdiğimiz saygının en önemli göstergelerinden biridir.

  Beyaz Baston, görme engelliler için ayırt edici bir özelliktir. Baston kullanımı, görme engellilerin çarpma, düşme, yaralanma, sakatlanma riskini azaltmaktadır. Baston kullanımına, engel meydana geldikten sonra başlamak bastonu benimseme yönünden önemlidir. Yürüyüş, fiziksel aktivite ve benzeri etkinliklerde bulunan engellilerin motor becerileri daha çabuk gelişir. Vücut organları daha sağlıklı olur. Kendilerine güven duygusu artar. Sosyal etkinliklere daha fazla katılabilir ve bağımsız hareket edebilme yeteneklerini artırırlar.