Berlin duvarının Yıkılışının 25. Yıldönümü

'Ülkeler' forumunda Burcu tarafından 9 Kasım 2014 tarihinde açılan konu


 1. Berlin duvarının Yıkılışının 25. Yıldönümü Google
  Almanyayı ikiye bölen ve Doğu Almanya ile Batı Almanya'yı birbirinden ayıran 46 km uzunluğundaki duvarın yapımına 13 Ağustos 1961 yılında Berlin'de başlanmıştır.

  Duvarın yapılmasındaki ana amaç Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemektir. Utanç duvarı olarak bilinen ve anılan Berlin Duvarı 9 Kasım 1989 yılında tüm tesisleri ile birlikte yıkıldı.

  Berlin Duvarının yıkılmasının sebepleri arasında Almanyanın kendi vatandaşlarının özgürlüğünü kıstlaması dışında Doğu Almanya vatandaşlarının farklı ülkelerin başkentlerine sığınmaları ve Doğu Bloğu dışındaki ülkelere kaçmaya başlaması olarak gösterilebilir.

  Berlin Duvarının yıkılacağı günün açıklanmasıyla birlikte her iki taraftanda gelen Almanlar duvarın üzerinde buluştular ve duvar 13 Haziran 1990 tarihinde yıkılmaya başlandı. Tamamının yıkılması yaklaşık olarak 5 ay süren Berlin Duvarının yeri şuanda imara açılmış ve yerini meydanlara, sokaklara ve binalara bırakmıştır. Ancak anıtsal olarak yerinde bırakılan kısımları da vardır.
  berlin_duvari.JPG berlin_duvarı.jpg