BERE ve atkı nasıl örülür?modelli

'El Becerileri' forumunda ANANE tarafından 29 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. BERE MODELİ:

  MALZEMELER:


  100 gr ip
  10 numara tığ.

  10 Zincir çekerek berenin yapımına başlayınız. İkinci sırada içerisine 30 adet tek mil başılı dolgu yaparak uçlarını birleştiriniz böylece yuvarlak şekil vermiş olursunuz. Üçüncü sırada yine aynı şekilde dolgu yapmaya devam ediniz ancak dolguların arasına bazen bir bazen iki dolgu yapınız . Bu dolguları örgüye devam ederken ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde her sırada dolgu sayısını artırdıkça zaten beremiz yuvarlak sekli alacaktır. Yaklaşık 12 sıra bu sekilde dolgulara devam ediniz ve istediğiniz uzunluğa ulaştığında bere tamamlanmış olacaktır.

  [​IMG]

  Bere motiflerinin yapılışı:
  Öncelikle resimde olduğu gibi kare motifleri örüp ve çiçekleri üzerine tığ ile ekleyiniz. Çicekleri yaparken önce küçük çiceği yapıyoruz bitince çiçeğimizin arkasına başlangıç yerini dönderip zincir çekiyoruz geri batırarak yaprakları yapabileceğimiz zincirleri oluşturuyoruz ve aynı şekilde büyük çiçeklerimizi de yapıyoruz ve motiflerimizi uç uca ekleyerek berenin bitiş yerinin uzunluğuna ulaştığımızda tığ ile çiçekleri berenin ucuna birleştiriyoruz.

  ATKI MODELİ :

  MALZEMELER:

  300 gr ip
  10 Numara tığ

  Önce motifleri örmeye başlıyoruz. Kare motiflerimizi oluşturduktan sonra bere modelinde olduğu gibi çiçekleri karelere yerleştirip tığ ile oraya ekliyoruz. 40 Motif örerek atkının uzunluğunu tamamlamış oluyoruz.