Berat kandilinde nasıl ibadet edilmelidir

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 4 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Berat Kandili İbadetleri  Berat Kandilinde Nasıl İbadet Yapılır

  Şâbanın 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir:

  İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim. Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık ve afiyet vereyim. Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder.

  Çünkü o gece İlâhi rahmet coşmuştur. Berat Gecesi beşer mukadderatının programı çizilirken insanlara verilen eşsiz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirip günahlarını affettirebilen, gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle Cenab-ı Hakka iletip isteklerini Ondan talep eden ve belalardan Ona sığınan bir insan ne kadar bahtiyardır. Buna karşılık, her tarafı kuşatan rahmet tecellisinden istifade edemeyen bir insan ne kadar bedbahttır.

  Berat Gecesi Namazı


  Şaban ayının on beşinci gecesi kılınacak olan namaz yüz rekattır. Bu namazın her rekatında, Fatihadan sonra on kere ihlas süresi okunur. Yüz rekat kılan kişi bin defa ihlas süresini okumuş olur.

  [​IMG]

  Berat Gecesini Nasıl Geçirebiliriz


  - Yatsı ve Sabah namazlarını mutlak surette cemaatle kılmalıyız ki, geceyi sabaha kadar ibadet etmiş olalım.
  - Bir günlük kaza namazı kılalım
  - Berâat Gecesi, bu gecede hiç olmazsa bir tesbih namazı kılınır.
  - Berâat gecesinde 100 rek'atlı Hayır Namazı vardır ki, kılan kimse o sene ölürse, şehitlik mertebesine nâil olur.

  Hasan-ı Basri Rahmetullahı Aleyhden gelen rivayete göre:

  Otuz sahabeden dinledim, bu namaz için şöyle dediler: “Her kim bu namazı, berat gecesi kılar ise Allah-u Tealanın yetmiş rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda, kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü, Allah-u Tealanın mağfiretidir.

  Berat Gecesi kılınan namazlardan biri de Peygamber Efendimizin kıldığı, Hz. Aişenin naklettiği şekildedir:

  Rasulullah kalkıp namaza durdu. Ayakta durması hafif oldu. Fatiha suresini okudu; sonra da küçük bir sure okudu. Gecenin yarısına kadar secdede kaldı. Daha sonra ikinci rekata kalktı. Ayakta iken, birinci rekatta okuduğu kadar bir şey okudu. Sonra yine secdeye vardı. Bu secdede dahi, tan yeri ağarıncaya kadar kaldı. Secdede o kadar kaldı ki, bunun için Yüce Allah ruhunu aldı sandım. Bana gelmesi uzayınca, kendisine yaklaştım. Hatta ayaklarına elimi sürdüm. Hareket ettiğini görünce rahatladım. Secdesinde şöyle dediğini işittim:

  Azabından affına sığınırım. Dargınlığından rızana sığınırım. Senden sana sığınırım. Şanın yücedir. Sen kendi zatını övdüğün gibi, seni övemem

  Sonra kendisine sordum: Ya Rasulullah, bu gece secdende bir şeyler okuduğunu duydum. Bunları daha önce okuduğunu hiç duymamıştım.

  Böyle demem üzerine, bana sordu: Sen onları öğrenebildin mi.

  Bu sorusuna karşılık: Evet deyince, şöyle buyurdu:

  Onları hem sen öğren, hem de başkalarına öğret.

  Berat Kandili Duası için aşağıdaki bağlantıya Tıklayınız

  https://forumdas.net/sure-ve-dualar/berat-kandili-duasi-194622/