Berat Kandilinde nasıl dua edilir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Burcu tarafından 1 Haziran 2015 tarihinde açılan konu


 1. Berat Kandili Şaban ayının on beşinci gecesidir. Kadir Gecesinden önceki son dini gecedir. Aslı Berâet'tir. Beraat sözlükte; bir zorluktan kurtarmak ve beri olmak demektir.

  Berat Kandili, bizlere her türlü kötülük, çirkinlik, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, bencilliklerimizin egemenliğinden, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlük olan beratımıza nasıl kavuşacağımızı öğretir.

  Peygamber Efendimiz bu gecede şu şekilde dua ederdi;

  “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim”

  Bu gecede sizlerde şu şekilde dua edebilirsiniz:

  "Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike."

  Anlamı :

  "Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin."