Berat Kandilinde Hangi İbadetler Yapılır

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 20 Haziran 2013 tarihinde açılan konu


  1. Berat Kandilinde Hangi İbadetler Yapılmalı    Berat kandili gecesi şaban ayının 15. gecesidir.Cenabı Hak bu gecede Benî Kelb kabilesi koyunlarının sayısı kadar kimseyi cehennemden azat eder.Berat gecesinde Allah; müşriklerin, kincilerin, akrabalarıyla münasebeti kesenlerin, hayat ve ihtişamlarına mağrur olanların, ana ve babalarına isyan edenlerin, içki düşkünlerinin yüzlerine bakmaz.

    Berat kandilinde nafile ibadetler yapmanın yanısıra kaza namazları kılınmalı tesbih çekilmeli Berat kandilinin gündüzünü oruçlu geçirmelidir.Beraz Kandili gecesinde Kuranı kerim okunmalıdır.

    Berat gecesinde Yatsı ve Sabah namazlarını mutlaka cemaatle kılmaya dikkat edin ayrıca Berat gecesi geceyi sabaha kadar ibadet ederek geçirin.Berat gecesini oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de oruç tutmaya çalışalım.Bu gece kılabildiğimiz kadar kaza namazı kılmaya çalışalım hiç kılamıyorsak bir günlük kaza namazı kılalım.Ayrıca Berat gecesinde 100 rek'atlı Hayır Namazı vardır ki, bu namazı kılan kimse o sene ölürse, şehitlik mertebesine nail olur.