Berat Kandili Hikmetleri

'Sorularla İslamiyet' forumunda Masal tarafından 30 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Berat Kandili Faziletleri


  Berat Kandili Hikmetleri Hakkında Bilgi


  Beraat, “iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğünün bulunmaması anlamına gelir.Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının on beşinci gecesidir. Berâat gecesinde, beşerin kader programı nevinden bir İlâhî icraat yapıldığı için, bu gece Kadir gecesi kudsiyetindedir; ve bütün senenin bir çekirdeği hükmündedir.

  Bu gece mahlukatın bir sene içindeki rızıklarına, zengin veya fakir, aziz veya zelil olacaklarına, ihya veya imate edileceklerine, ecellerine ve hacıların adetlerine dair Allah tarafından meleklere malumat verileceği beyan olunmaktadır.

  Sahih hadîslerin beyanına göre: Şaban ayının on beşinci gecesi tevbe eden müminler, Allahın afv ü mağfireti ile günahlarından ve dolayısıyla Cehennemden berâat edecekler, kurtulacaklardır.

  'Apaçık kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir...'(Duhan, 44/1-4)

  Ayette geçen, 'mübarek gece'den maksat; Berat gecesidir. Kur'ânın bu gecede, Yedinci semadan dünya semasına indirildi. Kadir gecesinde ise ilk kez Peygamber Efendimize indirilmeye başlandı.

  Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuşlardı:

  "Recep, Allah'ın ayıdır. Şaban, benim ayımdır. Ramazan, ümmetimin ayıdır". Mübarek Recep ayının ardından gelen Şaban ayı Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in ayıdır. Bu mübarek ayın değerini bilerek, ibadetlerimizi yapmalı, alemlerin Rabbinden af dilemeliyiz.

  Bazı âlimlere göre: Berâat gecesi, emirlerin Levh–i Mahfuzdan istinsahına başlanır, kâtip melekler bu geceden, gelecek seneye müsaadif ayın geceye kadar olacak olan vakaları yazar ve bu işler, Kadir gecesi bitirilir. Rızıklarla alâkalı defter Mikail (as)e; harpler, zelzeleler, saikalar, çöküntülerle ilgili defter Cebrail (as)e; amellerle alakalı defter, dünya göğünün sahibi ve büyük melek olan İsrafil (as)e; musibetlere ait nüsha da Azrail (as)e teslim olunur. Rasûlulllah (sas): “Allah Tealâ tüm şeyleri Berâat gecesinde takdir eder. Kadir gecesi gelince de bu şeyleri sahiplerine teslim eder. buyurmuştur. Berâat gecesinde eceller ve rızıklar; Kadir gecesinde ise hayır, bereket ve selametle alâkalı işler takdir edilir. Kadir gecesinde sayesinde dinin güç–kuvvet bulduğu şeylerin takdir edildiği; Berâat gecesinde ise, o yıl ölecek olanların isimlerinin kaydedilip ölüm meleğinin teslim edildiği de söylenmiştir.
   


Similar Threads: Berat Kandili
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Berat (Beraat) Kandili Nedir? 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Berat Kandili namazı kaç rekat kılınır? 1 Haziran 2015
Sorularla İslamiyet Berat Kandilinde nasıl dua edilir? 1 Haziran 2015
Sorularla İslamiyet Berat kandilinde oruç tutulurmu Berat orucu ne zaman tutulur? 12 Haziran 2014
Sorularla İslamiyet Berat kandilinde (Berat Gecesinde) neler yapılır Kısaca 8 Haziran 2014