Berat Gecesinin Fazileti

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 4 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Berat Gecesinin Fazileti Nedir  Berat Kandili Gecesinin Önemi

  Berat Kandili (Beraat Kandili) İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının ondördüncü gününü onbeşinci gününe bağlayan gecesi Beraat gecesidir.

  Aslı Beraettir.Beraat sözlükte, bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

  Ayrıca Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzâl denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

  Bu gecenin beş özelliği vardır bunlar şöyledir


  - Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır.

  - Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.

  - Bu gece bağışlanma ve af gecesidir.

  -Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

  - Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bu yetkinin üçte biri Şaban'ın onüçüncü günü, üçte biri Şaban'ın ondördüncü günü, geri kalan üçte biri de Şaban'ın onbeşinci günü verilmiştir.

  Tefsirlerde bu gece ile ilgili olarak şu şekilde izahlar yer almaktadır: Vergi ödendiği zaman nasıl ki vergi borçlusuna borcundan kurtulduğunu gösteren bir belge veriliyorsa, Allah Azze ve Celle de Berat Gecesinde mü'min kullarına berat yazar. Zaten bu gecenin dört adı vardır: Mübarek Gece, Berae Gecesi Sakk Gecesi. Belge ve senet. (Allah Teala bu gece mü'min kullarına beraet yazar) Rahmet Gecesi.

  Berat, beraet" kelimesi el-berâe kelimesinin Türkçedeki kullanılış şeklidir. Beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak demektir.

  Berâet iki şey arasında ilişki olmaması, kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğünün bulunmaması anlamına gelmektedir. Mü'minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup İlâhî bağışa ermeleri umulduğu için de Berat Gecesi denmiştir.

  Bir kısım âlimlerin, kıblenin Kudüs'teki Mescid-i Aksâ'dan Mekke'deki Kabe istikametine çevrilmesinin Hicretin ikinci yılında Berat Gecesinde gerçekleştiğini kabul etmeleri de geceye ayrı bir önem kazandırmaktadır.3
   


Similar Threads: Berat Gecesinin
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Berat Gecesinin Önemi 20 Şubat 2012
Sorularla İslamiyet Berat gecesinin önemi, fazileti 19 Şubat 2012
Sorularla İslamiyet Berat (Beraat) Kandili Nedir? 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Berat Gecesinde Kılınacak Kısa Namaz 1 Haziran 2015
Sorularla İslamiyet Berat Kandili namazı kaç rekat kılınır? 1 Haziran 2015