Berat Albayrak Kimdir Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Berat Albayrak Kimdir Hakkında Bilgi

  Doğum 1978 - İstanbul
  Meslek Ekonomist
  Görevi Enerji Bakanı
  Göreve geldiği tarih 24 Kasım 2015
  Görevi Devraldığı Ali Rıza Alaboyun

  HAYATI

  Berat Albayrak, Türk işadamı ve yazar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadıdır. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde tamamladı. New York’ta Pace Üniversitesi’nde finans üzerine MBA yaptı. 1996 yılından itibaren de çalışma hayatına başladı. Türk İş Adamı ve Çalık Holding CEO’su olan Berat Albayrak, Ak Parti’nin İstanbul 1. Bölge 6. sıradan milletvekili adayı olup seçildi ve 24 Kasım 2015 tarihinde kurulan kabinede Enerji Bakanı olarak görev aldı.

  İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olan Albayrak, profesyonel yaşamına 1996 yılında başladı. Çalıştığı şirketlerde yurtiçi ve yurtdışı birçok üst düzey pozisyonda bulunan Albayrak, Türkiye ekonomisinin zorlu bir sınavdan geçtiği 2001 krizinde şirketinin finansman ve likidite yapısını başarıyla yönetti, 2007 yılında yaklaşık 1 milyar $ talep ile 200 milyon $’lık Türkiye’deki ilk holding Euro Bond ihraç sürecini yöneti, 2008 yılında FAVÖK değerinin 34 katı satış bedeli ile Türkiye’deki en yüksek yurtdışı şirket satışını gerçekleştirdi. 2007-2008 yıllarında Türkiye’ye yaklaşık 1 milyar $ tutarında doğrudan yabancı yatırım sağlanmasına katkıda bulundu.

  2013 yılı sonunda özel sektörden ayrılan Albayrak, Sabah Gazetesi’nde yazar olarak görev almakta, aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finansman alanında ders vermekte, birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlenmektedir.

  New York Pace Üniversitesi, Lubin School of Business’ta yüksek lisans eğitimi alan Albayrak, Finans ve Bankacılık alanındaki doktorasını “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” üzerine hazırladığı tezle tamamlamıştır.

  25. ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili ve 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Genel Kurulunda MKYK üyesi seçilen Albayrak, 64. Hükümet'te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev almıştır.

  Evli ve iki çocuk babasıdır.