Benjamin Kauçuğu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 28 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Benjamin Kauçuğu - Ficus benjamina,
  Benjamin Kauçuğu Bakımı,
  Benjamin Kauçuğu Yetiştirilmesi,
  Benjamin Kauçuğu hakkında bilgi,
  [​IMG]

  Yer seçim: Çok aydınlık fakat direk güneş almayan ortam ister. Yıl boyunca oda sıcaklığında tutulmalıdır. Fakat yeşil yapraklılar daha serin ortamı tolere eder. Saksı yerinin değişiminden kaçınılmalıdır ancak bitki iki ayda bir kendi ekseni etrafında 45 derece çevrilmelidir.. Toprağı ılık ve nemli tutulmalıdır.

  Su ve besin ihtiyacı: Yazın ve ilkbahar boyunca normal düzenli sulama ister fakat sonbahar ve kış süresince daha az suya gereksinim duyar. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır bu yaprakalrın dökülmesine sebep olur. Yazın 2 hafta arayla besin verilmelidir.Sıcak havalarda yapraklara bolca su püskürtülmelidir.

  Bakım: Yapraklarına sıkça su püskürtmek olumlu sonuç verir. İlkbahar başlangıcında gerekli ise saksi değiştirilmelidir. Saksı değiştirirken çok amaçlı çiçek toprağı kullanılmalıdır. Budama dallanmayı teşvik eder. Kurumuş dallar budanır.

  Üretim: Budamadan çıkan dallarından İlkbahar ve yaz sonunda sıcak yastıklarda köklendirilerek üretilir.

  Isı: Oda sıcaklığı idealdir. Fazla sıcak, fazla soğuktan ve hava akımlarından etkilenir.

  Işık: Aydınlık ortamı sever, yarı gölge ve aydınlık ortamda iyi gelişir. Güneş ışınları direkt gelmediği sürece bitki tölerans gösterir.

  Sulama: İki sulama arasında toprağın kurumasına izin verilmelidir. Suyun soğuk olmamasına dikkat edilir.Kışın sulama azaltılır.

  Nem: Yaz aylarında ara sıra yapraklarına su püskürtülür.