Benjamin Franklin Hayatının Özeti

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 29 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Benjamin Franklin Hayatı Özeti


  Benjamin Franklin Hayatının Kısaca Özeti

  Benjamin Franklin ABD'li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı, siyasetçi ve diplomat.

  Benjamin Franklin On yedi çocuklu bir sabun ve mum imalatçısının onuncu oğlu olarak dünyaya geldi. On yaşında okulu bıraktı. 12 yaşındayken basımevi yöneten ve liberal bir gazete yayınlayan ağabeyi James'in yanına çırak olarak girdi. Basımcılık mesleğini öğrendi ve edebiyat çalışmalarına başladı. 1730'da Philadelphia'da bir basımevi ve gazete kurdu. Poor Richards Almanac'ı (Fakir Richard'ın Almanak'ı) yayınlamaya başladı.

  Benjamin Franklin'in birçok buluşları oldu. Bunlar; yıldırımsavar (paratoner), Cam Armonica, Franklin sobası, bifokal gözlüktü.
  Cam ArmonicaPosta müdürü yardımcısı olarak, Franklin Kuzey Atlantik Okyanusu'na ilgi duydu. Franklin 1768 yılında posta işleri için ortalama bir tüccar gemisi aldı ve uzun İngiltere'den New York'a ulaşmak için paketlerin birkaç hafta zamanı vardı. Newport'a, Rhode Island'a ulaşabildi.Yani paketleri yerine ulaştırabilmişti.
  Su konulu Franklin bildirisinden bir çizim.

  Benjamin Franklin, keman ve gitar çalabilen bir kişiydi. Kendi icat ettiği Cam Armonica'yı ve birçok onun geliştirilmiş sürümlerini çalardı.Franklin, 1736 yılında Amerika'nın ilk gönüllü yangın şirketlerini kurdu. Franklin, kamu işleri için gittikçe daha fazla endişe etmeye başladı. 1743 yılında 4. Akademisi'ni açtı. 13 Kasım 1749'da Franklin akademi başkanlığına atandı. Franklin, siyasete dahildi ve hızla gelişmişti. Hep barışçıl bir tutum içinde olmuştur.

  Benjamin Franklin, 17 Nisan 1790 tarihinde, 84 yaşında hayatını kaybetti. Onun cenazesine yaklaşık 20.000 kişi katıldı. Onun ölümü Benjamin Franklin of Dr. John Jones ve hesabından aktardığı kitapta açıklanmıştır:

  [​IMG]