Benjamin Franklin Eserleri

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 28 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Benjamin Franklin Eserleri Hakkında Bilgi  Benjamin Franklin Eserleri Nelerdir

  Benjamin Franklin,17 Ocak 1706 Boston 17 Nisan 1790, Philadelphia) ABD'li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı ve diplomattır. On yedi çocuklu bir sabun ve mum imalatçısının onuncu oğluydu.

  Buluşları ve bilimsel araştırmaları

  Franklin'in birçok buluşları oldu. Bunlar; yıldırımsavar (paratoner), Cam Armonica, Franklin sobası, bifokal gözlüktü.
  Cam Armonica

  Posta müdürü yardımcısı olarak, Franklin Kuzey Atlantik Okyanusu'na ilgi duydu. Franklin 1768 yılında posta işleri için ortalama bir tüccar gemisi aldı ve uzun İngiltere'den New York'a ulaşmak için paketlerin birkaç hafta zamanı vardı. Newport'a, Rhode Island'a ulaşabildi.Yani paketleri yerine ulaştırabilmişti.

  Benjamin Franklin elektrik olaylarıyla ilgili araştırmalar yapmıştır. Franklinin çok önemli buluşları oldu. Bunlar; yıldırımsavar (paratoner), Franklin sobası, bifokal gözlük, Cam Armonica.

  Franklin elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektrik yükünün korunumu ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deneyi sonunda şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti. Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoneri keşfetti.

  1743 yılında Franklin bilimle ilgilenen erkeklere kendi buluşları hakkında ve teoriler ile bilgilerde yardımcı olmak için Amerikan Felsefe Derneğini kurdu.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...