Benjamin Franklin Biyografisi

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 26 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Benjamin Franklin Kimdir

  Benjamin Franklin Hayatı

  Benjamin Franklin (1706-1790) Amerikalı yayımcı, yazar, kaşif, bilim adamı ve diplomat. 17 Ocak 1706′da Bostonda doğdu. 17 Nisan 1790′da Philadelphiada öldü. On yedi çocuklu bir sabun ve mum imalatçısının onuncu oğluydu.

  On yaşında okulu bıraktı. 12 yaşındayken basımevi yöneten ve liberal bir gazete yayınlayan ağabeyi Williamın yanına çırak olarak,girdi. Basımcılık mesleğini öğrendi ve edebiyat çalışmalarına başladı. 1730′da Philadelphiada bir basım evi ve gazete kurdu. Poor Richards Almanacı (Fakir Richardın Almanakı) yayınlamaya başladı:1732-1757 yılları arasında yönetmenliğini yaptığı Amanacda Richard Sounders imzasıyla yazılar yazdı. Siyaset, felsefe, bilim, iş ilişkileri gibi konuların tartışıldığı Junto adlı bir kulüp, kütüphane,hastane ve yangına karşı sigorta şirketi kurdu. Basımevlerini çoğalttı.

  Franklin 1736′da Philadelphia meclis sekreteri oldu ve siyasete atıldı. 1750′de Pennsylvania meclisine seçildi, arazi vergisine karşı olan büyük ailelerle mücadele etti. İngiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğüne getirildi. Posta servisinde çeşitli düzenlemeler yaptı.Özellikle elektrik olaylarıyla ilgili araştırmalar yapan Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektriğin korunumu ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deneyi sonunda şimşeğin elektriksel! Olay olduğunu keşfetti. Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoneri keşfetti, gunes isiginden daha fazla yararlanmak icin saat uygulamasini baslattı.

  1757′de Kuzey Amerika Sömürgeler isyanının başlangıcında sömürgelerde yaşayanlar Franklini, şikayetlerini Londraya iletmekle; 1765′te de damga resmi kanununa karşı itirazları Lord Grenvillee bildirmekle görevlendirdi. 1772′de Massachusetts Valisi Hutchinsonun sömürge halkına karşı hakaretlerle dolu mektuplarını ele geçirerek yayınladı. Sömürge halkı karşısındaki itibarı arttı. Amerikan Kongresine milletvekili seçildi. 1776′da Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte bağımsızlık bildirgesini hazırladı. Eylül 1776′da kongre, ekonomik ve askeri yardım istemek üzere aralarında Franklinin de bulunduğu üç kişilik bir komisyonu Fransaya gönderdi. Franklin, Fransız dışişleri bakanı Charles Gravier ile görüşmelerinde çok başarılı oldu. 1775-1783 Amerikan Bağımsızlık Savaşı sonunda İngiltere ile barış görüşmelerini sürdürmek üzere seçilen diplomatlardan birisi olarak İngiltereye gitti. İngiltere ile barış antlaşmasının imzalanmasından sonra 1785′te Amerikaya döndü. 1787′de Philadelphia Anayasa Kurultayının çalışmalarına katıldı. Bir müddet sonra da öldü.


  alıntı
   


Similar Threads: Benjamin Franklin
Forum Başlık Tarih
Biyografi Benjamin Franklin Kimdir Kısaca 24 Temmuz 2012
Biyografi Benjamin Franklin Yaptığı Buluşlar 7 Haziran 2012
Biyografi Benjamin Franklin Standart Uygulaması 5 Haziran 2012
Biyografi Benjamin Franklin Nerede Doğdu 4 Haziran 2012
Biyografi Benjamin Franklin Neyi Keşfetti 31 Mayıs 2012