Benin'in başkanının adı nedir?

'Ülkeler' forumunda Misafir tarafından 4 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Benin'in başkanının adı nedir?

  Benin'in orta bölgesinde bulunan Borgou idari bölgesininde yer alan Tchaourou'da dünyaya gelen Yayi Boni , Parakou'da eğitim gördükten ve sonra Benin Ulusal Üniversitesi'nde ekonomi okudu. Senegal'in başkenti Dakar'da bulunan Cheikh Anta Diop Üniversitesi'nde bankacılık eğitimin alan Yayi Boni, ekonomi ve siyaset okumak için Fransa'da Orléans Üniversitesi ve Paris Dauphine Üniversitesi'ne giderek 1976 yılında ekonomi alanında doktorasını tamamladı.
  1980'den 1988'e kadar Dakar merkezli Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası (BCEAO) Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 1988 yılında Batı Afrika Bankacılığı Çalışmaları Merkezi Mesleki Gelişim Genel Müdür Yardımcısı oldu. 1992 - 1994 yılları arasında o dönemki Benin devlet başkanı Nicéphore Soglo'nun ekibine teknik danışman olarak katılmış, bankalardan ve para politikasından sorumlu kişi olarak görev almıştır. Son olarak 1994 yılında Batı Afrika Kalkınma Bankası (BOAD) Başkanı olarak atandı. Batı Afrika geliştirme çalışmaları için Fransa Cumhuriyeti'nden Chevalier de l'Ordre National de Mérite ödülü aldı.
  2006 yılında gerçekleştirilen ve o dönemki devlet başkanının anayasa nedeniyle 70 yaşını aştığı için aday olamadığı devlet başkanlığı seçimlerinde bağımsız aday olarak yer alan Yayi Boni, seçim çalışmalarını ülkede baş gösteren rüşvete karşı yürüttü. İlk tur seçimlerinde yarışan 26 aday arasında en çok oyu alarak ikinci turda yarışmaya hak kazanan Yayi Boni, ikinci turda da seçmenin büyük bir kısmının oyunu alarak 6 Nisan 2006 tarihinde devlet başkanlığı görevini üstlenmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Mar 2015
 2. Benin' in Başkanı : Yayi Boni ' dir
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Mar 2015