bencil insanın psikolojısı

'Sağlık Rehberi' forumunda NEHİR tarafından 8 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bencil bir insanı bencil yapan nedir bu insanlara karşı ne yapılabilir? Hepimiz bencilliğe olumsuz bir özellik olarak bakarız. Çevrenizde kimi zaman ne arkadaşlarını ne ailesini nede çocuklarını düşünmeden kendi çıkarlarına göre hareket ettiğine inandığınız insanlar vardır. Acaba bir an olsun durup bu insanların neden böyle davrandığını düşündünüz mü?

  Bencillik insanın doğasında var olan bir duygudur. Yeni doğan bir bebek kendi yaşamını sürdürebilmesi için başkalarına ihtiyaç duyar. Tüm ihtiyaçları karşılandığı zaman ancak size gülümeyerek bir karşılık verir. Bu kural tüm canlılar için geçerlidir. Küçük büyük farketmez tüm insanlar ihtiyaçları giderildikten sonra ancak karşısındaki kişiye bir şeyler verebilir. Bu karşılık kimi zaman bir gülümseme kimi zaman teşekkür kimi zaman ise sevgidir. Fakat aç bir insanın karşısındakini doyurması beklenemez. Önce kendisini doyurmaya ihtiyacı vardır.

  Bir çoğumuz bencillik kelimesini üzerinde hiç düşünmeden ağız alışkanlığı ile sarfederiz. Sadece karşımızdaki insanın bizden bir şeyler almaya çalıştığını ama geri vermediğini ima ederiz. Bu kelimede olumsuz bir yükleme vardır kötü bir davranışı anlatır. Dolayısıyla tek taraflı bir bakış açısını simgeler. Oysa bu kelime bencil insanın kendi açlığını korkularını mutsuzluğunu yada nedenlerini yeterince ifade etmez. Madur durumda olanın gerçekte kim olduğunu anlatmaz.

  Bir an için düşünün bencil olduğuna inandığınız bir arkadaşınızı sevdiğinizi yakınınızı gözünüzün önüne getirin. Küçücük bir çocukken neler yaşadığını anlamaya çalışın. Belkide en zayıf olduğu en çok sevgiye ihtiyaç duyduğu en yardıma muhtaç olduğu bir anda kimseyi etrafında bulamadı. Belki öyle çok acı çektiki kendi kendine yemin etti bir daha asla başkalarına muhtaç kalmamaya. Belki çevresindeki insanlar ona zayıf olmayı yasakladılar güçlü olması için sürekli zorladılar; kendi başının çaresine bakması gerektiğini öğrettiler. Belki kimse ihtiyacı olan şefkati sevgiyi anlayışı mutluluğu vermedi veremedi ve büyük bir öfke ile dünyaya küstü. Kimsenin sevgisini haketmediğine karar verdi. Belkide sadece içindeki bu acı çeken küçük çocuğun etrafına bir duvar ördü kimse görmesin ve daha fazla kendisini incitemesin diye...

  Hiç düşündünüz mü bencillikle suçladığınız insanların aslında ne kadar yaralı olabileceğini? Sizin ilginize şefkatinize sevginize ve anlayışınıza herkesten daha çok ihtiyaç duyabileceklerini... Hiç düşündünüz mü bu bitmek tükenmek bilmeyen alma ihtiyacının altında aslında hiç tatmin olmamış bir insan yatabileceğini ve açlığını tam olarak doyurabilecek şefkat ve anlayış dolu bir insanı beklediklerini? Hani karşılıksız her şeye rağmen ne olursa olsun genede kendilerini sevecek anlayacak inanacak destekleyecek hoşgörecek ve şefkatle yaklaşacak bir insanı...

  Hiç düşündünüz mü belkide bütün o sert katı olumsuz ve kötü tavırlarının altında sadece daha fazla incinmekten korkan bir çocuk yatıyordur? Belkide sizin olumsuz tavırlarınıza karşı kendini korumaya çalışıyordur çünkü sizin onaylamayan cezalandıran dışlayan yaklaşımlarınız onu daha çok yaralamaktan başka hiç bir işe yaramıyordur.

  Hiç düşündünüz mü sevmeyi bilmeyen bir insana sevgiyi nasıl öğretirsiniz? Vermeyi bilmeyen bir insana vermeyi nasıl öğretirsiniz? Mutluluğu tadmamış bir insana size mutluluk vermesini nasıl öğretirsiniz?

  Bütün bilge sözler bütün dinler bütün filozoflar ve bütün olgun insanlar tek yönteme işaret eder: Göstererek Öğretmek.

  Sevmeyi bilmeyen insanı daha çok sevin... ki sevmenin ne demek olduğunu öğrensin... Vermeyi bilmeyen insana daha çok verin.. ki vermenin ne demek olduğunu öğrensin... Sizi mutsuz eden bir insanı mutlu edin... ki mutlu etmenin ne demek olduğunu öğrensin...

  Dünya üzerinde iki tip insan var bence; Bir kendisini aşmış ve başkalarına bir şeyler verebilecek insanlar bir de bu insanlardan öğrenen ve büyüyen insanlar. Burda kendinize sormanız gereken soru siz bu iki tip insandan hangisisiniz? Kendinizi aştınız ve başka insanların büyümesine yardım edebilecek kadar olgunlaştınız mı? Yoksa aslında o bencil diye nitelediğiniz henüz geçmişten kalan acılarını iyileştirememiş insanlardan biriside siz misiniz?

  Eğer ikinci gruba giriyorsanız o zaman umarım kendinize yardım etmek için ya olgun bir insan ile bir arada olabilir ve bu meziyetleri öğrenebilirsiniz ya bir psikoloğa giderek ve acılarınızı dindirerek iç huzurunuza kavuşur ve hayatta verecek çok şeyiniz olduğu gerçeğini anlayabilirsiniz yada kendi davranışlarınızın ve çevrenize olan etkilerinin farkına vararak kendinizi olgunlaştırmak için çaba sarfedersiniz.
    2. Cevap: bencil insanın psikolojısı

  Bencillik daima en sevdiği kişiye, yani kendisine zarar verir. Bunu aşmak için güzel tavsiyeler ve öneriler anlatan bir paylaşım. Teşekkürler Nehir. :f40:
    3. Cevap: bencil insanın psikolojısı

  Bencil olmak elbette güzel değil.Birileri için birşeyler yapabileceğini bilmek ve yapmak çok güzel.Fakat çok verici olmakta :f20:
    4. Cevap: bencil insanın psikolojısı

  bencil insan kendisinin düzelmesini istemezki .kendini hep normal görür o halde siz öyle bir insan görörseniz yardımı etmekte gecikmeyeceksiniz aksi taktirde kendinizde o guruba girmiş bulunursunuz saten...
    5. Cevap: bencil insanın psikolojısı

  arkadaslar bence . bızlerın bencıllık anlayısı ıle ınsanların ıhtıyac anlayısı veya ınsanın yasam mucadelesı ıcersındekı hal ve hareketlerını bencıllık olarak goruyoruz aslında bızlerın yasam tarzı ıcerısınde humanıst yasam tarzı ınsanın ıhtıyaclarının neden egoızmın bırıncı boyutunun yasam tarzımız oldugunu veya asıl bencıllıgın egoıst davranıslarımızın kacıncı safhadan sonra olustugunu arastırmamız gerekıyor . yasamk ıcın verdıgımız hayat mucadelesını bencıllık olarak goremyız . asıl bencıllık ınsanların yasamlarını devam ettırdıklerı sevıyeye gelşdıkden sonra bıraz daha fazlasını ıstemesıdır . ama ınsanlar o kadar cok ıstıryorkı artık bunu egoizm bıle tanımlayamıyor .