ben çocuk doktoru olmak istiyorum

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 25 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. ben çocuk doktoru olmak istiyorum kaç puanla tutar acaba????

  Cevap: ben çocuk doktoru olmak istiyorum

  Çocuk doktoru olmak için yapmanız gerekenler şöyledir.

  Çocuk Doktoru olabilmeniz için tıp fakültesinden mezun olup (6 yıl), tus sınavını kazanıp (tıpta uzmanlık sınavı), çocuk hastalıkları doktorluğu için uzmanlık yapmanızgerekiyor yaklaşık 3-4 yıl...

  Çocuk Doktoru Olmak İçin Hangi Bölümü Seçmek Gerekmektedir?

  Pediatri

  Pediatri çocuk hastalıkları ile uğraşan tıp dalı.Tıbbın çocuk sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen önemli bir dalı. Çocuk sağlığı ve hastalıkları temel sağlık hizmetlerinin mühim bir kısmını teşkil etmektedir. Bunun ehemmiyeti genelde çocukluk devresinin bâzı özelliklerinden olduğu kadar toplumun yapısından ve sağlık ihtiyaçlarından da kaynaklanmaktadır. Bir ülkenin sağlık hizmetlerinin seviyesi bebek ölüm oranı ile ölçülür. Bu oran ülkemizde oldukça yüksektir. Bu yüzden hekimlere çocukların sağlığının korunması ve hastalıklarının iyileştirilmesi konusunda oldukça önemli görevler düşmektedir. İşte pediatrinin ana konusu bu görevlerde hekime yol göstermektir.

  Türkiyede pediatri eğitimi dört senedir. Bu ihtisası tamamlayan hekimlere pediatrist veya çocuk hastalıkları mütehassısı ismi verilmektedir. Yurdumuzda özellikle 1950li yıllardan îtibâren pediatri gelişmeye başlamış ve pediatristlerin sayısı bu yıldan sonra hızla artmıştır. Yurdumuzdaki en büyük ve modern çocuk hastânesiHacettepe Çocuk Hastanesidir. Tıp Fakültesi hastânelerinde çocuk sağlığı ve hastalıklarıkardiyolojihematolojinefrolojionko loji venöroloji gibi alt birimlere ayrılmış ve bu konularda uzmanlaşmış kişiler yetiştirilmiş ve yetiştirilmektedir.

  Çocuk Doktoru olmak için öncelikle lise'den sayısal çıkışlı öğrenci olmak zorundasınızüniversite'de Tıp Fakültesine gitmelipediatri bölümünü okumanız gerekmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017
Yükleniyor...