Belize tarihi

'Ülkeler' forumunda Meryem tarafından 26 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Belize tarihi
  Belize devleti tarihi


  [​IMG]

  Belize Tarihi

  Belize Orta Amerika'da Karayip Denizi' nin batı kıyısında az nüfuslu küçük bir ülkedir. Mercan kayalıkları ve mangrov ağaçlarıyla örtülü yassı kum adacıkları, Belize'yi Karayip Denizi'nden ayırır. Kara komşuları Meksika ve Guatemala'dır. 1981'de bağımsızlığını ilan edinceye kadar İngiliz sömürgesi olan bu ülkenin o zamanki resmi adı İngiliz Hondurası'ydı. Bugün de 1.800 kadar İngiliz askeri, ülkeyi komşu Guatemala'nın toprak isteklerine karşı korumak amacıyla Belize'de bulunmaktadır.

  İlk olarak 15. yüzyılda İspanyollar'ca keşfedilen Belize, o zamanlar yerleşmeye uygun bulunmadı. İlk yerleşenler, 17. yüzyılda İngilizler oldu. Buraya yerleşmelerinin temel nedeni, iç bölgelerde dokuma boyacılığında kullanılan bakkam ağaçlarının bulunmasıydı.

  Belize kenti, Belize Irmağı'nın ağzında, çukur ve bataklık bir alanda kuruludur. Bu ırmak, hem ormanın içlerine girişi kolaylaştırır, hem de kesilen tomrukların yüzdürülerek kıyıya taşınmasını sağlar. Belize kentinin gelişmesi, kömür katranından yapılan boyaların piyasada doğal boyaların yerini aldığı 19. yüzyılda durakladı. Dış ülkelere satılan kereste ekonomiye geçici bir rahatlık getirdiyse de, 1920'lerden sonra,maunun bile değeri düştü. Bakkam ağacı ise artık dış ülkelere satılmamakta, onun yerine sedir, çam ve maun satışı yapılmaktadır.Dışarıya satılan bir başka ürün de çikle ağacından elde edilen çiklet özüdür. Ne var ki, son zamanlarda fabrikalar çiklet üretimi için de yapay maddeler kullanmaya başlamıştır.

  Dış ülkelere şeker ve muz satan Belize'de kazançlı bir turunçgiller sanayisi kurulmuştur. Ülkede turizm gelişme yönündedir. Maya uygarlığından kalma arkeolojik buluntular ile Avustralya'dan sonra en büyük mercan resiflerine sahip oluşu, Belize'ye çok sayıda turist çeker.

  Başkent olmasına karşın Belmopan'ın nüfusu ancak 4.500 iken, Belize kentininki 47.000'dir.Latin Amerika'daki en eski Anglikan katedrali St. John da bu kentte bulunmaktadır.

  Bölgede, Maya ve Karip Yerlileri ile buraya daha önce ormanlarda çalıştırılmak üzere Afrika'dan getirilmiş olan kölelerin torunları yaşar. Irklar arası evlilikler çok yaygındır. Belize'de İspanyolca, İngilizce ve Amerikan Yerlileri'nin konuştuğu diller konuşulur. Resmi devlet dini yoktur. Okulların çoğu Katolik okuludur.