Bel ve sırt ağrılarına bitkisel çözümler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 29 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu 1. Bel ve sırt ağrısı için bitkisel tedavi

  Bel ve sırt ağrıları bedensel faaliyetlerle giderilebildiği gibi bitkisel çözümlerle de tadavi edilebiliyor.

  Bel ve sırt ağrılarını gidermek için kullanalan bitkiler ve bitkisel yağlar:

  Kırmızıbiber

  Kırmızıbiber etkili bir ağrı kesici olan kapsaikin içerir. Kapsaikin o kadar güçlüdür ki çok küçük bir miktarı bile en güçlü analjeziklerin aktif maddesini oluşturur. Ayrıca kırmızıbiber vücudun kendi doğal ağrı kesicisi olan endorfin'in salgılanmasını tetikler. Ve yine kımızıbiber yine ağrı kesici olan salisilatlar içerir.

  Nane

  Nanede bulunan mentol bel ve sırt ağrılarına neden olan adale gerginliklerini yumuşatır. Yine lavanta ve kişnişte bulunan kafur bel sırt ağrıları için faydalıdır.


  Söğüt

  Söğüt kabuğu bol miktarda salisilat içerir. İyi bir ağrı kesici olan aspirin’ de salisilat içeren bitkisel maddelerden yapılır. Söğüt bir bitkisel aspirindir. Sögüt kabuğunu çay olarak tüketebilirsiniz. Aspirine karşı alerjiniz var ise bitkisel aspirinleride kullanmamanız gerekir.


  Bitkisel Yağlar

  Bitkilerden elde edilen yağlarla yapılan tedavi bel ve sırt ağrılarına neden olan adale spazmlarını bastırmada çok etkilidir.
  Adaçayı, biberiye, kekik gibi bitki yağları adale gevşetici etkisi olan timol ve karvakrol açısından oldukça zengindir.

  Bir başka güçlü adale çözücü bileşik ise borneol ve bonil asetattır. Bu iki bileşik bakımından zengin bitkiler ise kakule, biberiye ve adaçayıdır.

  Bütün bunlara ek olarak kullanılabilecek başka bitki yağları daha vardır. Huş, lavanta, karabiber, adaçayı, zencefil ve mercanköşk yağı..
  Not:
  Bütün bu bitkisel yağlar haricen kullanılır. Yani bu yağlar kesinlikle içilmez. Ağrı olan bölgeye sürülerek masaj şeklinde uygulanır.