Bel Rahatsızlıkları

'Sağlık Rehberi' forumunda By RiZeLi tarafından 6 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bel Rahatsızlıkları
  Bel Rahatsızlıkları Nedenleri
  Bel Rahatsızlıkları Çözümleri
  Bel rahatsızlıklarının toplumda görülme sıklığı nedir?

  Ağrı merkezlerine başvuran tüm hastaların yüzde 30'unu bel rahatsızlığı olanlar oluşturuyor. Bunun temel nedeni, yaşam koşullarının giderek ağırlaşması. İnsanlar artık kendi vücutlarına yeterince dikkat etmiyor, egzersiz yapmıyor. Özellikle erkeklerde bel rahatsızlıkları fazla görülüyor.


  Bel ağrısıyla ilgili sorunların erkeklerde kadınlara nazaran daha fazla görülmesinin nedeni nedir?

  Çünkü erkekler kadınlardan daha fazla iş hayatının içinde. Daha ağır işlerde çalışıyorlar.


  Peki belimiz neden ağrır?


  Kötü duruş, egzersiz eksikliği, aşırı yemek ve beraberinde gelen şişmanlık bel ağrılarına yol açar. Çoğu bel ağrısı, belin kötü kullanımı sonrası ortaya çıkar. Kötü duruş belimizi zorlar ve zedelemeye yatkın hale getirir. Özellikle zayıf ve gevşemiş karın kasları, belin en önemli desteğinden yoksun kalmasına neden olur. Aşırı kilolar da bu bölgedeki zorlamayı artırır. Belin incinmesi veya burkulması, belimizin kasları ya da bağları esnediğinde, zedelediğinde ortaya çıkar.

  Bel burkulmaları, eğilmek, yerden bir şey kaldırmak veya oturmak gibi çok sıradan hareketleri doğru bir biçimde yapmadığımızda meydana gelir. Spor yaparken, trafik kazası geçirildiğinde veya bir şey zorla çekildiğinde de oluşabilir. Bel burkulmalarında tedavi doğru uygulanırsa hasta tamamen iyileşir. Bel kaynaklı ağrılar içinde özellikle mekanik ağrılar en sık görülenleridir. Bunlar romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, metabolik nedenler, tümörler, psikojenik bel ağırlarıdır.


  Ağır yük kaldırmak zorunda kalmak da bel rahatsızlığına neden oluyor mu?


  Ağırlık kaldırmak bel rahatsızlığı yaratmıyor, onu yanlış kaldırmak rahatsızlığa neden oluyor. Sirkeci'de çalışan, ağırlığının iki katı yük kaldıran hamallarda bel rahatsızlığı görülmez. Çünkü doğru şekilde yükü kaldırıyorlar. Belin ağrıma sebebi, insanın dört ayaklı bir sisteme göre yaratılmış olması, buna karşın omurganın üzerine oturmasıdır. Omurganın üzerine binen yük, tahmininizden daha fazladır. Belin üzerine binen yük, yarım ton hatta yerine göre bir tona kadar çıkar. Bazı yanlış hareketlerle olur bu.

  Bel ağrılarının nedeni, omurların arasında disk adını verdiğimiz jelatinli bir maddeyi oluşturan ve aynı otomobilin amortisörüne benzeyen yastıkçıklar üzerine binen yükün artmasıdır. Tabii bu yaşa bağlı olarak artıyor. Bu sulu bir yastıkçıktır ve yaşla su azalarak dejenere olmaya başlar. Bozuldukça da yavaş yavaş içinde aynı depremdeki fay hatları gibi kırılmaya başlar. Bu kırıklar da gün gelir kişide bel fıtığı yapar. Ama bu durum bel ağrısı olarak ortaya çıkar öncesinde.


  Yaşam koşulları bel ağrısını nasıl etkiliyor?

  Sürekli oturarak çalışmak, bilgisayar başında hareketsiz, kaykılarak oturmak zemin hazırlıyor bel ağrılarına. Aslında insan vücudu kendi korsesine sahiptir. Ağrı durumunda da hastalara genelde korse takılır. Halbuki doğal korse belimizdeki kaslardır.

  Bu yüzden önemli olan bu kasların geliştirilmesi, kuvvetlendirilmesi ve böylece vücutta omurları tutar hale gelmesidir.


  Bel ağrılarında risk faktörleri var mı?

  Ağır işte çalışanlar, fazla kilosu olanlar ve sigara içenler bel ağrılarına karşı risk taşıyor. Uzun boylular da risk altında çünkü vücuda fazla yük bindiği için risk oluşuyor. Ancak asıl risk, vücudu kötü ve bilinçsizce kullanmaktır.

  Yanlış oturup kalkma, oturma, ağır şeyleri yanlış yöntemler ile kaldırma durumunda daha fazla bel ağrısı görülür. Sigara içenlerde disk beslenmesi bozulur ve bel rahatsızlığı riski artar.


  Bel ağrılarının içinde en sık görüleni hangisi?


  En sık karşılaşılaşılan bel rahatsızlığının fıtık olduğu düşünülür ama değildir. Nasıl ki her baş ağrısı migren tanısı alıyorsa, bel ağrılarının tamamına yakını fıtık tanısı alır. Bel dediğimiz bölgenin anatomisi daha yeni yeni çözülüyor. Belde sadece diskler yok. Birçok yapı var ve hepsi de ağrı yapabiliyor. Tümünün ağrıları da birbirine benziyor. Önemli olan bunları ayırt edip doğru tedavi etmek. Bel ağrılı hastalar genelde hekimden hekime giderler ve yanlış tedavi olurlar. Çünkü tam olarak ayırt edilmez.


  Ne zaman doktora başvurmak gerekiyor?


  Ters bir hareket veya aşırı zorlama hafif veya çok şiddetli bel ağırısına neden olabilir. Bu durum, kimi zaman sadece evde yatak istirahatıyla geçer. Ancak dayanılmayacak derecede şiddetli, kişinin günlük işlerini yapmasına engel olacak nitelikte ve istirahata karşın geçmeyen ağrılarda doktora gitmek gerekir.


  Peki hangi durumda evde yatak istirahatı, hangi durumda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi öneriliyor?

  Ani hareket, yanlış duruş veya zorlama nedeniyle oluşan ve 'dayanılmayacak derecede şiddetli olmayan' ağrılara karşı 'ev tedavisi' uygulanabilir. Ev tedavisi şu unsurları içerir: "Bir-iki gün yatak istirahatı - Düzenli buz veya sıcak uygulaması - Basit ağrı kesiciler - Yinelemeyi engellemek için düzenli egzersizler - Ev içi küçük yürüyüşler" Günlük yaşamda bel mekaniğine uygun davranmak (hastanelerin bel okullarına devam ederek yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek gibi...)

  MR Yanıltabilir


  Belde başlıca omurlar vardır. Bunların arasında disk dediğimiz yastıklar vardır. Omurların birbirine kenetlenmesini sağlayan eklemler vardır. Omurların etrafında kas ve sinirler bulunur. Bunların hepsi birer ağrı kaynağıdır. Öncelikle bu ağrıların nereden geldiğinin doğru ayırt edilmesi gerekir. Son yıllarda çok sık görülen hata ise sadece görüntüleme yöntemlerine bakılarak hastaya teşhis konulmasıdır. Hasta muayene edilmeden MR'a bakılıyor ve hastalık yanlış teşhis ediliyor. Ardından da yanlış tedavi ediliyor. Öyle hasta vardır ki MR'ında küçücük bir fıtık vardır ama hemen ameliyat edilmesi gereklidir. Başka bir hasta vardır büyük bir fıtığı vardır ameliyat gerekmez. Bütün bunlar hastaya göre bakılır. Tıbbın endüstrileşmesi sonucu atlanan bir şey var. Hastanın birebir muayenesi ve dinlenmesidir. Bu, gözardı ediliyor.


  Tehlike İşaretleri:

  Eğer beliniz ağrırken şu tehlike işaretleri de varsa:
  # İdrar-dışkı kaçırma
  # El, kol ve bacaklarda çok şiddetli ağrı, his kaybı, karıncalanma, güçsüzlük varsa
  # Belinizi bükemiyorsanız, topallıyorsanız
  # Ağrı sabit, şiddetli ve iki günden uzun sürüyorsa
  # Duruşunuzu değiştirdiğinizde düzelmiyorsa
  # Ağrı dinlenirken ve gece de sürüyorsa
  # Kilo kaybediyorsanız
  # Ateşiniz çıktıysa
  # Yineleyen şiddetli ağrı atakları yaşıyorsanız;

  Hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.