Bel ağrısına ne iyi gelir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 14 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Bel ağrısına neler iyi gelir?

  Bel ağrısı çekenlerin ağrıları az ise öncelikle oturuşlarına ve duruşlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ancak ağrı sıklığı artıp ilerliyor ise bir beyin cerrahı ya da fizik tedavi uzmanına muayene olması gerekir. Ağır kaldırma ve ani hareketler de bel ağrılarını arttıran nedenlerin başında gelmektedir.

  Şayet bel ağrısı kasın gerilme ve tutulumuna bağlıysa masaj, kasları kısmen gevşeteceği için yararlı olabilir. Yalnızca masajın mutlaka bir fizyoterâpist tarafından yapılması gerekmektedir ve bilinçsizce yapılan masaj daha ciddi sorunlara sebep olabilîr.

  Bel ağrısın da ağrıyan bölgeye soğuk tedavi uygulanması ağrı ve kas spazmını azaltmak amacıyla uygulanabilîr.

  Bel ağrısı için en güzel egzersiz yüzmedir ve yüzme imkânı olmayanlar için fizik tedavîcilerin egzersizleri bulunmaktadır

  bel-ağrısı-forumdas.jpg

  Bu egzersizler uygulanabilir:


  - Yüz üstü uzanıp ellerinizi alnınızın ortasına koyup, bacaklarınız arasında yirmi cm olsun ve bu pozisyonda iken tek bacağınızı on cm kadar kaldırın ve on saniye havada bekletin. Bu hareketi diğer bacağınıza da uygulayın ve bu egzersizi her bacağınız için on kez yapmanız yeterli olacaktır.

  - Sırt üstü uzanıp dizlerinizi kırın ve ayak tabanınız yere değsin, bu konum da iken karın kaslarınızı sıkın ve on saniye bekleyin bu egzersizi on kez tekrarlayın.

  - Sırt üstü uzanıp bacaklarınızı dizden bükerek ayaklarınızı yere basılı tutun ve sol bacağınızı kendinize doğru çekip elinizle alt bacağınızı kavrayın ve on saniye kadar kaslarınızın esnemesini sağlayın ve de bu hareketi sağ bacağınızla tekrarlayın.