Bel ağrısına iyi gelen sporlar

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 16 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Bel Ağrısına hangi spor iyi gelir?  Bel ağrısı birçok insan için dayanılması oldukça zor bir ağrıdır.Bel ağrısı çekenlerin hafif sporlar yapması önerilmektedir.Özellikle şiddetli bel ağrısı çekiyorsanız spor yapmadan önce mutlaka bir doktora görünmelisiniz.Doktorunuzun size önereceği şekidle spor yapabilir ona göre egzersiz prıgramı oluşturabilirsiniz kendinize.

  Bel ağrısı sıkıntııs yaşıyorsanız dikkatsiz yapacağınız spor ve egzersizler sizi daha sonra zor durumda bırakabilir.Bu nedenle bilinçli olarak egzersiz yapılmalı hareketleri yavaş yavaş belinizi zorlamadan yapmanız önemlidir.


  Bel ve boyun ağrıları için en güzel egzersiz yüzmedir.

  Eğer bir kişi bel ve boyun ağrısı çekiyorsa kasının gerginliğini azalttıktan sonra kasın gerilmesine bağlı olarak zaten ağrı ön plana çıkar. Çünkü ağrı bir alarm yöntemidir. Vücutta bir sorun olduğunda kas gerildiği zaman ya da tutulduğunda vücut alarm çalar. Ağrı aslında bir uyarıdır. Ağrı olduğunda ağrı kesici alınır ve evin alarmı kapatılmış, hırsıza evin kapısı açılmış olur.

  Eğer yüzme imkanı olmayanlar için fizik tedavicilerin güzel egzersizleri var. Bel ve boyun egzersizleri farklıdır.

  Egzersizler, şekiller, şemalar şeklinde verilir. Masa başında bile yapılabilen çok basit güzel egzersizler var. Bunlar günde yaklaşık olarak 30-40 kere rutin halde yapıldığı zaman bel ya da boyun ağrıları için çok faydalı olur. Ama yine de en güzel spor yüzmedir.