Behiç Duygulu Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 7 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Behiç Duygulu Biyografisi


  Behiç Duygulu Hakkında Bilgi


  Behiç Duygulu, 1933 yılında İzmirin Ödemiş ilçesinde doğdu.Düzenli bir eğitim olanağı bulamadığı için 1961 yılında, dışarıdan Aydın Lisesini bitirdi. Bu arada 1950 yılından beri işlettiği “Duygu Kitapevi sayesinde yaşamını kazanmaktaydı.


  Behiç Duygulunun Ödemişte kitapçılık yaparak ve hikayeler yazarak, alçakgönüllü koşullarda yaşamını sürdürmesi, 1975 yılına dek sürdü. Bu tarih, onun, doğup büyüdüğü yerleri terk ederek İstanbula yerleştiği tarihtir. Nedeni de, trajik bir biçimde karısını yitirmesi ve bu olaydan sonra işlerinin bozulmasıdır.

  Edebiyata nesir-şiir, deneme türlerindeki yazılarıyla adım atan Behiç Duygulu, hikayeye daha sonra geçti. O yıllarda hikaye yazmak, Sait Faik, Oktay Akbal, Orhan Kemal, Haldun Taner vb. ustalarla aşık atmak anlamına geliyordu. Öz ile biçimi belli bir dengede tutarak kişinin iç dünyasına eğimliye başladı.
  1964 Varlık Yıllığında Tahir Alangu onun için şöyle der: “Hikayeyi, kendi hayatıyla birlikte, kendi çıkarına yaşıyordu.

  1 Nisan 1985 yılında elikli yaşında aramızdan ayrılan yazar, ardında üç kitap bırakmıştı: Ağlama Nolur(1961), Sırtlan Bayırı(1963), Gölgede Gezintiler(1970).

  Ölümünden hemen önce basıma hazırlanan “Elmalar Kızarırken kitabını basamadan yaşamını yitirdi. Ölümünden yıllar sonra Necati Güngörün derlediği, hem yayınlanmış, hem de ölümünden hemen önce yayına hazırladığı kitabından örnekler Öyküler kitabında yer aldı(2001).

  Kitapları:

  Ağlama Nolur

  Sırtlan Bayırı

  Gölgede Gezintiler

  Behiç Duygulu “Öyküler

  Hakkında Yazılanlar:

  Kahramanlar Hep Çocuk - Necati Güngör

  1950 Sonrası Hikayecilerimiz - Asım Bezirci

  Ödemişliler - Vedat Açıkalın