Behaeddin Kışlaki Kimdir

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 26 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Behaeddin Kışlaki Hayatı

  Behaeddin Kışlaki Buharada yetişen hadis alimlerinden ve evliyanın büyüklerindendir. Buhara yakınlarında bulunan Kışlak köyünde doğdu. Buraya nisbetle Kışlaki denilmiştir. Doğum ve vefat tarihleri tespit edilemeyen Kışlaki, sekizinci asırda yaşadı. Dokuzuncu asrın başlarında vefat ettiği bilinmektedir.

  Çevresinde bulunan büyük alimlerin sohbetlerinde bulunarak yetişen Kışlaki, ilimde yükselerek, zamanındaki alimlerin önde gelenlerinden oldu. Bundan sonra, talebe okutmak, ders vermek sûretiyle hizmete başlayan Kışlaki hazretleri, Şah-ı Nakşibend Muhammed Behaeddin-i Buhari hazretlerinin hocalarındandır.

  Behaeddin-i Buhari hazretleri, tasavvuf yolunun daha başında iken, Nesef beldesinde tesadüfen Mevlana Behaeddin Kışlakiyi gördü. Bundan sonra onun sohbet ve hizmetine can atar oldu.

  Kışlaki hazretleri, Şah-ı Nakşibend Behaeddin-i Buhariyi daha ilk gördüğünde; “Sen öyle yükseklerde uçacak bir kuşsun ki, bu yolda senin arkadaşın ve uçuş yoldaşın Arif Dikgerani olsa gerektir. dedi. Bu söz üzerine Şah-ı Nakşibend, Mevlana Arifi bir an evvel görmek iştiyak ve arzûsuyla yanmaya başladı. Onun bu halini anlayan Kışlaki, Behaüddin-i Buhariye; “Gönlün Mevlana Arifi çok çekiyorsa, çağırayım gelsin. buyurdu.

  Vakit öğle vakti idi. Bu sırada Arif-i Dikgerani hazretleri oraya iki buçuk günlük mesafede bulunan köyünde çiftini sürmüş öğle namazını da eda ettikten sonra talebeleri ile sohbet etmekte idi. Behaeddin Kışlaki evinin damına çıkarak; “Arif, Arif, Arif! diye üç defa seslendi. Sesi Allahü tealanın izni ile mekan duvarını aşıp Arif-i Dikgerani hazretlerine ulaştı. Mevlana Arif derhal sohbeti kesip yanındakilere; “Beni Mevlana Behaeddin Kışlaki çağırıyor. Hemen gitmeliyim. Sizler evlerinize dönebilirsiniz. dedi. Acele ile yola çıktı. Aralarında bulunan mesafeyi bir anda aldı. Kışlaki ile Behaeddin-i Buhari hazretlerinin bulundukları yere geldi. Behaeddin-i Buhari ile Arif Dikgeraninin ilk karşılaşmaları, Kışlaki hazretlerinin vasıtası ile bu şekilde oldu.

  Behaeddin Kışlaki hazretleri pekçok talebe yetiştirdikten sonra dokuzuncu asrın başlarında Rahmet-i Rahmana kavuştu.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ara 2012