Bedri Baykam Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 4 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bedri Baykam Biyografisi


  Bedri Baykam Hakkında Bilgi


  Bedri Baykam, 1957 senesinde Ankara'da CHP milletvekili Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam'ın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İki yaşında resim yapmaya başladı. Altı yaşında Ankara, Bern ve Cenevre'de ilk eserlerini sergiledi. İstanbul Fransız Lisesi'nde okudu.

  [​IMG]

  1980 yılında Amerika'ya taşınan sanatçı, 1984'e kadar California College of Arts and Crafts'de resim ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına kadar Amerika'da kalan Baykam, bu süre içinde de San Francisco, New York, İstanbul ve Paris'te birçok sergiler açmaya devam etti.

  1987'de atölyesini İstanbul'a taşıyan Baykam, bugüne kadar 71 kişisel sergi açtı, birçok grup sergisine katıldı, birçok kısa metrajlı film ve video filmleri çekti, kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı.

  [​IMG]

  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin aktif üyelerinden olan sanatçı, aynı zamanda Plastik Sanatlar Derneği'nin de kurucularından ve bu dönem de 2. başkanı. Sosyal demokrat üç partinin birleşmesini sağlamak amacıyla kurulan Taban Operasyonu hareketini, çeşitli demokratik kitle örgütleri başkanları ile beraber örgütleyen ve yönlendiren Baykam, 1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu göreve üç sene boyunca devam etti.

  1998 yılında Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketini kuran Baykam, 2006 yılında İstanbul Taksimde “Piramid Sanat Merkezini hayata geçirdi.

  [​IMG]