Beden yapınıza göre giyim tüyoları

'Ders notları' forumunda Ezlem tarafından 30 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Beden yapınıza göre giyim tüyoları

  Vücudunuz alt ve üst bölümü yuvarlak hatlıysa bedeninize tam oturan kıyafetler seçmelisiniz. Çok dar ya da çok geniş kıyafetler sizi olduğunuzdan farklı gösterebilirsiniz. Beliniz inceyse gömlek, elbise ve ceketlerinizin bele oturan kesimde olmasına dikkat edin. Böylece ilgiyi belinize çekip daha ince görünebilirsiniz.

  Beliniz istediğiniz incelikte değil ve vücudunuzun diğer bölümlerine göre orantısız duruyorsa kalın kemerler kullanmayın. Orta incelikte kemerler vücut tipiniz için uygundur. Yeni sezonun modası uzun hırka üzerine ince kemer takmak tam size göre bir trend!

  Bacaklarınız uzun, üst bedeniniz kısaysa bütünlük sağlayacak kıyafetler tercih etmelisiniz. Eteği kısa gömlekler ya da göbeği açık bırakan tişörtler bacaklarınızın daha uzun görünmesine neden olur. Alt ve üst bedeninizin eşit görünmesi için uzun bluzlar, ceketler tercih edebilirsiniz. Son yılların modası tunikler tam sizin tarzınıza uygun, dolabınızda bolca bulundurabilirsiniz.

  Bacaklarınızı olduğunda daha uzun göstermek isterseniz tek renk kumaştan dikilmiş yüksek belli pantolon ve etekler tercih edebilirsiniz. Düşük belli pantolonlar daha kısa görünmenize neden olacağı için bu tür kesimlerden uzak durmalısınız. Bluz, gömlek ve tişörtlerinizin uzunluğu bel hizasında olursa bacaklarınız uzun görünecektir.

  Kalçalarınız istediğiniz incelikte değilse tek renk kumaştan dikilmiş bedeninize uygun pantolon ve etekleri tercih edebilirsiniz. Üst bedeniniz inceyse ilgiyi bu noktaya toplamalı ve payetli, işlemeli bluzlar giyerek dengeli bütünlük yakalayabilirsiniz.

  Üst bedeniniz büyükse sade, tek renk bluz, ceket ya da gömlekler tercih edebilirsiniz. V yakalı kesimli kıyafetler daha ince görünmenizi sağlar ve vücudunuzun orantılı görünmesini sağlar. Üst beden için yatay çizgiler ve fırfırlı kıyafetler seçmemeye özen gösterin.