Bedellide 30 yaştan hangi doğumlular gün alıyor?

'Sosyal Konular' forumunda Sitem tarafından 22 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bedelli askerlik 30 yaştan hangi doğumlular gün alıyor?
  bedelli askerlikde Hangi tarihte doğganlar 30 dan gün alıyor

  Bedellide 30 yaştan hangi doğumlular gün alıyor?

  Erdoğan, konuşmasında üç kere vurgu yaptığı “30 yaşından gün almış olanlar ifadesi ise kafaları karıştırdı. Sosyal medya sayfalarında, yasadan 1982 tarihinde doğanların da faydalanabileceği bilgisi yayıldı. Haber 7'nin görüştüğü il ve ilçe nüfus müdürleri ise yasanın şu günlerde çıkması halinde 1982 yılında ve 1981'in son günlerinde doğanları kapsamadığını belitti.

  ERSAN ŞEN: 29 YILIN GEÇMESİ LAZIM

  Konuyla ilgili NTVye konuşan Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, “Geriye dönük 29 yılın geçmesi, 30 yaştan gün alması gerekiyor. Yaşıyla ilgili herhangi bir itirazı olan düzeltme yaptırabilir dedi. Şen'in bu sözleri 1982 yılında doğanların da bedelli askerlikten faydalanabileceği şeklinde yorumlandı.

  Haber 7nin İstanbul İl Nüfus Müdürlüğü, Üsküdar ve Eyüp İlçe Nüfus müdürlüklerinden aldığı bilgiler ise farklı.

  NÜFUS MÜDÜRLERİ FARKLI DÜŞÜNÜYOR

  Fatih Nüfus Müdürü Rabia Babaoğlu, "30 yaşından gün almış demek. 1982'lileri de kapsar. Fakat yasanın çıkmasından sonra doğanlar bu haktan faydalanamaz" dedi.

  Üsküdar Nüfus Müdürlüğü Şefi Gönül Can ise yasanın bugünlerde çıkması halinde 1982 yılında doğanların kesinlikle bu yasadan yararlanamayacağını söyledi.

  GÜN ALMAK YAŞ BİTİRMEK DEMEK

  30 yaşından gün almış demek, ay, gün ve yıl olarak 29 yaşını bitirmiş anlamına geliyor. Bu durumda yasanın Resmi Gazetede yayınlanacağı tarih çok önemli Bedelli askerlik yasası önümüzdeki günlerde çıkarsa, bu tarihten sonra doğan 1982 doğumlular bu haktan faydalanamayacak.

  30 KASIM'DA YASALAŞIRSA ...

  İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğündeki görevli ise örnek vererek, yasası 30 Kasımda Resmi Gazetede yayınlanması halinde, 1 Aralık 1981 tarihi ve sonrasında doğanların da bedelli askerlikten faydalanamayacağının altını çizdi.

  Kaynak:Haber7