Bedelli Askerlik Haberleri 2011

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 4 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bedelli Askerlik Haberleri
  Bedelli Askerlikle İlgili Haberler

  BEDELLİ ASKERLİK İÇİN 10 BİN EURO
  Yaklaşık 200 bin kişiyi yakından ilgilendiren bedelli askerlik için 10 bin Euro civarında bir ödemeden bahsediliyor. Bankalar 1999 yılındaki bedelli askerlik sürecinde, uygulamadan yararlanmak isteyenlere kredi imkânı getirmişti. Bugün de bankalar, bedelli askerliğin yasalaşması durumunda yine kredi kampanyalarına başlamayı planlıyor.

  İşte bedelli askerlik planı
  Bedelli askerlik projesinin detayları netleşiyor. Elde edilecek gelirler 'yol, su, elektrik' olarak dönmeyecek. Şehit yakınlarına ve gazilere verilecek.

  Papatya falına dönen bir konu var: “Bedelli askerlik çıkacak mı, çıkmayacak mı? Yıllardır tartışılıyor, bir arpa boyu yol alınamıyor. Söylenen “sözlerle umutlanan on binlerce gencin payına düşen hep “hüzün oluyor.

  Radikalin 8 Eylülde duyurduğu “bedelli geliyor haberiyle binlerce kişinin umutları yeniden alevlenmişti. Haberin gürültüsü beklendiği gibi büyük oldu. Hükümetten “havet anlamına gelen açıklamalar geldi. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, önceki gün konuya ilk kez değindi.

  Mesajı iyi incelendiğinde selefleri Işık Koşaner, İlker Başbuğ gibi kesin bir hayır demediği görülüyor. Sadece “hassasiyetlere dikkat çekiyor. Aslında “hassasiyetlerin ne olduğu belli: Ordunun “ihtiyacı ve kamuoyunun “vicdanı Bunca şehidin verildiği ortamda Yemen Türküsünde olduğu gibi “Zenginimiz bedel öder, askerimiz fakirdendirdizesinin söylenmesi istenmiyor. Yüz binlerin beklentisi olan bir konuda “haberyapmak kolay değil ama “kaynakların sağlam olduğunu söyleyerek ikinci haberi verelim.

  2 MİLYAR EURO GELİR BEKLENİYOR
  Bedelli askerliğin yasalaşması ve 200 bin kişinin başvurması durumunda, bu uygulamadan elde edilecek gelir 2 milyar Euro civarında olacak.

  1999'daki bedelli askerlik uygulamasında 1 Ocak 1973 tarihinden önce doğanlar 15 bin mark (4 bin TL), 1960'tan önce doğanlar ise 20 bin mark (5.400 TL) ödemişti. O dönemde 1.1 milyar mark gelir elde edildi. Bankalar 1999 yılındaki bedelli askerlik uygulamasında doğrudan bedelli askerlik kredisi adıyla ya da ihtiyaç kredi kapsamında finansman sağlamıştı. O dönemde kredi geri ödemesinde çoğu banka 3 ayı geri ödemesiz olarak belirlerken, 12 ayın yanı sıra 24 ay vadenin de yapıldığı gözlenmişti.

  2011 Bedelli askerlik ne zaman? Bedelli askerlik şartları nedir?.2011 Bedelli askerlik ne zaman? Bedelli askerlik şartları nedir? öğren.2011 Bedelli askerlik ne zaman? Bedelli askerlik şartları nedir? öğrenin.İşte 2011 Bedelli askerlik ne zaman? Bedelli askerlik şartları nedir?...

  Bedelli askerlik geliyor (Bedelli askerlik şartları) 2011 Bedelli askerlik.Bedelli askerlik geliyor (Bedelli askerlik şartları) 2011 Bedelli askerlik müjdesi.Bedelli askerlik geliyor (Bedelli askerlik şartları) 2011 Bedelli askerlik haberleri.İşte Bedelli askerlik geliyor (Bedelli askerlik şartları) 2011 Bedelli askerlik...


  YENİ YILIN İLK AYINDA
  Hazırlanan bedelli askerlik düzenlemesinin detayları ise sızmaya başladı. Buna göre üç maddelik bir genel çerçeve çizilmiş durumda. Sızan ilk bilgilere göre bedelli askerlik konusundaki yasal düzenleme yeni yılın ilk ayında yasallaşacak.


  İŞTE O DETAYLAR
  Buna göre;

  35-40 yaş grubunu kapsayan bedelli askerlik düzenlemesinde, belli bir bedel karşılığı 21 günlük askerlik hizmetini yapanlar askerlik görevini tamamlamış olacak.

  35-40 yaş grubunda olup askerlik hizmetini yerine getirmemiş olanlar arasında maddi olarak yetersiz durumda olanlar ise devlete borçlanacaklar. Borçlanan bu kişiler belli bir süre kamuda görev yaparak borçlarını ödemiş olacaklar.

  40 yaş üstü grubunda olup askerlik görevini yerine getirmeyenler ise çok daha yüksek bir bedel ödeyerek askerlik görevini yapmış olacaklar. Öte yandan bu gruptakiler ödedikleri bedel sonrası 21 günlük askerlik ya da kamuda çalışma durumundan muaf olacaklar.


  AYLIK YÜZDE 1.39 FAİZ
  Bankalar bedelli askerlik kredisi için uygulayacağı faiz oranını, mevcut ekonomik koşulların aynı kalması durumunda, 1 ve 2 yıl vadeli kredide aylık yüzde 1.39 olarak planlıyor. Bedelli askerlik için tahmin edilen 10 bin Euro'luk bedel dikkate alındığında, bunun TL karşılığı olan 24 bin 500 TL kredi için 1 yıl vadeli ödeme planında aylık ödeme 2 bin 269,73 TL olacak. 12 ay sonunda bankaya geri ödenecek toplam tutar 27 bin 236,82 TL olacak. Söz konusu kredinin 2 yıl vadeli olması durumunda ise aylık ödeme 1.247,14 TL olacak. 24 ayın sonunda bankaya geri ödenecek toplam tutar ise 29 bin 931,40 TL olacak. Bankalar bedelli askerlik kredisinden yararlanacak olanlara, askerlik şartlarını dikkate alarak ayrıca hayat sigortası yaptıracak.